Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Šta napada paradajz?

Šta napada paradajz?

17490

U zavisnosti od vremena sadnje, usevi paradajza na otvorenom tokom juna meseca se nalaze u fazi razvoja listova do faze otvoreni prvi cvetovi na glavnom stablu. U ovim fazama razvoja često se registruje prisustvo biljnih vaši na usevima paradajza i to zelene breskvine vaši (Myzus persicae).

Biljne vaši imaju bitnu ulogu u prenošenju virusa, a nanose i direktne štete. U cilju suzbijanja pomenutih štetočina, primeniti insekticid Teppeki,  Afinito (a.m. flonikamid) u količini 0,06-0,1 kg/ha.

Nestabilno vreme sa čestim padavinama, uz visoku relativnu vlažnost vazduha i temperature oko 20°C izuzetno pogoduju razvoju plamenjače krompira i paradajza (Phytophtora infestans) kao i crne pegavosti (Alternaria solani), pa se u cilju zaštite od navedenih patogena može upotrebiti neki od sledećih preparata:

  • Ridomil gold R (bakar-oksihlorid+metalaksil-m)u količini 5 kg/ha,
  • Magnetic (a.m.propamokarb hidrohlorid+ fluopikolid) u količini 1,2-1,6 l/ha karenca 7 dana
  • Equation pro WG (a.m.cimoksanil + famoksadon) u količini 0,4 kg/ha karenca 3 dana

Prilikom primene hemijskih mera zaštite obavezno treba voditi računa o karenci primenjenih preparata.

Bela leptirasta vaš (Trialeurodes vaporarium) i zelena breskvina vaš (Mysuz persicae)
Simptom plamenjače krompira i paradajza (Phytophthora infestans)
Simptom napada paradajzovog moljca (Tuta apsoluta)

U cilju zaštite od paradajzovog moljca (Tuta aplosoluta) preporučuje se prvenstveno stalna primena nepesticidnih mera kontrole, jer primena samo insekticida nije dovoljna za uspešnu proizvodnju paradajza. U nepesticidne zaštitne mere spadaju: postavljanje vodenih klopki za masovno izlovljavanje odraslih jedinki moljca paradajza, postavljanje feromonskih klopki za praćenje nivoa populacije, postavljanje insekatskih mreža na ulaz u plastenik, uništavanje zaraženih biljnih delova, uništavanje korova u plastenicima, plodored, duboka obrada zemljišta, adekvatno đubrenje i navodnjavanje, biološka borba upotrebom prirodnih neprijatelja poput predatorskih stenica Macrolophus pygmaeus i Nesidiocoris tenuis čije se odrasle jedinke i larve hrane jajima i larvama moljca paradajza i druge.

Od hemijskih mera zaštite, poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje primena nekog od registrovanih insekticida uz obavezno poštovanje karence:

  • Coragen 20 SC, Inecor 20 SC (a.m. hlorantraniliprol) u količini 0,175 – 0,2 l/ha karenca 1 dan, MBT 2
  • Voliam targo 063 SC (a.m. hlorantraniliprol + abamektin) u koncentraciji 0,08 – 0,1% karenca 3 dana, MBT 4
  • Ampligo 150 ZC (hlorantraniliprol+lambda cihalotrin) u količini 0,4 l/ha karenca 3 dana, MBT 2
  • Avaunt 15 SC (a.m. indoksikarb) u količini 0,17 – 0,25 l/ha  karenca 3 dana, MBT 2
  • Triton (a.m. emamektin benzoat) u količini 1,5-2 l/ha karenca 3 dana, MBT 3

Tekst i foto: dipl. inž. Aleksandar Zdravković

Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.

Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.

Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.