U Novom Sadu promovisan je međunarodni projekat „ Stream” ili „Zvuci Dunava” koji podrazumeva interdisciplinarnu edukaciju o životnoj sredini, kojom naučnici Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu sa partnerima iz Evrope, žele da podstaknu ekološku svest kroz integraciju naučnih i umetničkih metoda.
Projekat, između ostalog, podrazumeva ispitivanje kvaliteta vode, ali i audio snimanje Dunava kako nad rekom, tako u vodenim dubinama.
Stručnjaci Departmana za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu, prof. dr Jelena Radonić, prof. dr Maja Turk Sekulić i dr Maja Brborić su u februaru počeli rad na ovom projektu. Partneri FTN-a su profesori i saradnici iz Univerziteta Hajdelbg prof. dr Ulrike Gajh, dr Fernando Palac i Vilmaurora Kastiljo koji su posetili Novi Sad i s novosadskim kolegama razmenili iskustva i uradili nesvakidašnje analize vode.
Prezentacija projekta imala je svoju uvertiru na Departmanu za inženjerstvo zaštitu životne sredine i zaštite na radu, gde je predškolcima upriličena multimedijalna radionica na kojoj su mogli da saznaju informacije o Dunavu, ali i zaštiti životne sredine, da bi se predstavljanje projekta preselilo uz samu reku, gde su uzeti uzorci kvaliteta vode, i specijalnom audio opremom snimljen Dunav kako zvuči u Novom Sadu.
– Reka Dunav je odabrana za inspirativnu inicijativu u kojoj se kvalitet površinske vode i njeni zvuci analiziraju u prirodnom i kulturnom okruženju. Rezultati se potom dele sa lokalnim stanovništvom, kao deo niza programa u vezi sa obrazovanjem o zaštiti životne sredine. Svedoci smo da je kvalitet vode duž celog toka reke, različitog kvaliteta. Naučnici okupljeni oko ovog važnog projekta, podatke prikupljaju uzorkovanjem vode, ali i kreiranjem audio snimaka i svi zabeleženi podaci ući će u sadržaj jedinstvene digitalne platforme sa audio mapom, koja će biti dostupna svim zainteresovanima – pojasnila je prof. dr Jelena Radonić.
Vilmaurora Kastiljo navodi da će snimci zvukova Dunava dobiti muzičko-vizuelnu nadogradnju i da će se zvucima reke pridodavati zvukovi instrumenata, ali i animacija koja će pratiti ono šta Dunav „govori“. Prema njenim rečima, Dunav bi, u zavisnosti od čistoće, mogao da emituje drugačije zvukove na svom toku, ali će ti podaci biti predstavljeni krajem Novembra u Hajdelbergu.
Osim u Novom Sadu, priliku da čuju reku Dunav imaće i stanovnici gradova Langenaua i Ulma u Nemačkoj, Beča u Austriji i Pečuja u Mađarskoj.
Tekst: Aleksandar Savanović
Foto: Aleksandar Savanović i Maja Turk Sekulić