Насловна РАЗНО Srpska mocarela se pravi u Pirotu

Srpska mocarela se pravi u Pirotu

493

U Srbiji se 40 odsto od milijarde i po litara mleka koji se proizvede godišnje, koristi za izradu domaćih sireva koji se prodaju uglavnom na pijacama, a sve češće i preko interneta. Šta sve nude mali proizvođači sireva u Srbiji, regionu i Evropskoj uniji, moglo je da se proba na „Balkan čiz festu“ u Domu omladine Beograd.

U Domu omladine Beograda, koji je partner manifestacije, održana je 12. izložba autohtonih sireva Balkana, „Balkan čiz festival“. Posetioci su mogli da vide retke i neobične vrste više od stotinu sireva malih mlekara, zanatskih proizvođača iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Francuske, Italije i Grčke, koja je ove godine počasni gost Festivala.

Posebno mesto zauzeli su sirevi iz srpskog srednjovekovnog manastira Draginac sa istoka Kosova i Metohije, kao i sirevi koje prave nastavnici i učenici Mlekarske škole „Dr Obren Pejić“ iz Pirota i Poljoprivredne škole sa domom učenika Futog.

Kako bi pomogla male proizvođače, Vlada Srbije je donela uredbu koja je omogućila proizvodnju sira u seoskim domaćinstvima.

„Potpisuje, odnosno omogućava, blaže uslove u odnosu na industrijske pogone velikih kapaciteta. Na taj način je omogućeno da farmeri ili manji proizvođači uz neka relativno skromnija ulaganja mogu da uspostave uslove koji su adekvatni za dobijanje bezbednih i kvalitetnih proizvoda“, napominje prof. dr Jelena Miočinović sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu.

Zvonko Jovanović iz Smedereva proizvodi sireve sa tartufima, vinom i začinima koji zru tri godine.

„Mi imamo izvozne dozvole za zemlje van Evropske unije. Registrovana smo mlekara, ali naš cilj je obezbediti izvozne dozvole za zemlje Evropske unije“, navodi Jovanović.

Stručnjaci sa višedecenijskim iskustvom pokrenuli su proizvodnju pirotskog sira po nekadašnjoj recepturi. On mora da odleži od tri do 12 meseci, a pripremaju i pećinu u kojoj je taj sir sazrevao.

„U planu nam je da u neko dogledno vreme oživimo tu pećinu i vrtaču gde se nekad čuvao kačkavalj, tako da kompletno završimo priču sa tradicionalnom izradom kačkavalja“, objašnjava Aleksandar Matić profesor praktične nastave u Poljoprivrednoj školi u Pirotu.

Pirotska Prehrambena škola donela je organske sireve i kažu da ima budućnosti u ovom poslu, ali sve je manje mladih kadrova.

„Pošto je mlekarstvo, tako da kažem, u nekom zapećku, mladi se sve teže, meni se čini, opredeljuju za poljoprivredu i prehranu, tako da na tome treba malo više da se radi“, smatra Saša Petrović iz sirane „Piroćanac“.

Marijo Belbasakis savetnik za trgovinsku saradnju u ambasadi Grčke doveo je na sajam dvadeset firmi iz Grčke, uglavnom iz Epirske regije.

„Epir je poznat po sirevima, posebno po feti. A pored sireva imamo i dobrih vina, lokalnih začina i grčkog meda“, napominje Mario Belbasakis.

Zadovoljni su i posetioci koji su bili u prilici da probaju nekoliko stotina sireva.
Izvor: RTS

Foto: Balkan Cheese Festival