Kako saznajemo iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, do daljeg nije moguće izaći u susret zahtevima Saveza pčelarskih organizacija Srbije i svih pčelara starijih od 65 godina u naseljima sa više od 5.000 stanovnika, kao i onih starijih od 70 godina u naseljima koja imaju manje od 5.000 stanovnika da posećuju svoje pčelinjake, objavio je SPOS na svom sajtu. U saoptenju je navedeno da nadležni u ovoj fazi epidemije apsolutno ne mogu dozvoliti osobama starijim od 65 odnosno 70 godina da napuštaju svoje domove.
Savez pčelarskih organizacija Srbije već nekoliko dana komunicira sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstvom unutrašnjih poslova kako bi se postigao dogovor da pčelari striji od 65 odnosno 70 godina, ipak mogu da odlaze na pčelinjake.
Kako se navodi u obaveštenju, Ministarstvo poljoprivrede prosledilo je Ministarstvu unutrašnjih poslova sva objašnjenja koja je SPOS dostavio uključujući i primere iz Nemačke, Austrije, Novog Zelanda i drugih zemalja u kojima pčelari imaju dozvolu da odu na svoje pčelinjake. SPOS je insistirao da se problem pozitivno reši za pčelare, što bi, kako je navedeno, bilo i pozitivno rešenje za državu. U suprotnom, sasvim je izvesno da će biti tragičnih posledica kada je reč o prinosu hrane. Predhodnih dana na mnogim lokacijama izmrzao je bagrem, te je pčelarima potrebna puna sloboda kretanja kako bi pčele pripremili za pašu i pronašli lokacije za selidbu košnica jer na stacionarima u nižim predelima bagrema skoro da više i nema. Pčelari upozoravaju da je sasvim izvesno da će se na pčelinjacima dogoditi prava katastrofa jer već sada u mnogima pčele gladuju, a celogodišnji prinos na svim pčelinjacima se dovodi u pitanje.
J. Bajšanski