U potrazi ste za sobnom biljkom kojoj tokom zimskih meseci neće smetati topao vazduh iz grejnih tela, već će predstavljati pravi zimski ukras u vašem domu? Ili možda pak tražite biljku koja će služiti kao zeleni prečistač vazduha i neutralisati štetne materije iz vašeg životnog ili poslovnog prostora? Želite da iznenadite prijateljicu ili rođaku koja priželjkuje ljubav? Odgovor na sva ova pitanja je spatifilum – višegodišnja sobna biljka izražene dekorativnosti i snažne simbolike.
Tropski ukras i ženska sreća
Spatifilum vodi poreklo iz tropskih kišnih šuma Južne Amerike i jugoistočne Azije, tačnije Indonezije. Rod obuhvata oko 40 vrsta.
Njegovi listovi su tamnozelene boje, glatki su i sjajni, s istaknutim rebrima. Drugi naziv za ovu biljku je mesečev cvet jer, kada procveta, prostor ispuni elegancijom, zahvaljujući prekrasnim snežnobelim cvetovima. Tamnozelena boja listova i bela boja cvetova stvaraju snažan kontast i čine spatifilum idealnom prirodnom dekoracijom za vaš dom ili kancelariju. Postoji još jedan razlog zbog kojeg se mnogi odlučuju za nabavku spatifiluma – ova biljka je nezahtevna po pitanju održavanja, te je pogodna i za one koji nemaju puno slobodnog vremena.
Spatifilum je idealan poklon za dragu žensku osobu koja priželjkuje ljubav. Poznat je i pod imenom ženska sreća, zbog snažne simbolike koju nosi. Naime, devojkama koje maštaju da pronađu srodnu dušu ubrzo nakon unošenja ove biljke u dom ispunjava se želja, a onima koje su u braku, ljubavni život se poboljšava.
Zeleni prečišćivač vazduha od duvanskog dima i zračenja
Spatifilum je čest izbor i kada su kancelarije u pitanju. Razlog je taj što upija elektromagnetnu energiju koju emituju uređaji bez kojih danas ne možemo da zamislimo svakodnevnicu – računari, telefoni, televizori… i pretvara je u energiju koja mu je potrebna za rast i razvoj. Takođe, odličan je saveznik u borbi protiv duvanskog tima, a prečišćava vazduh od brojnih štetnih supstanci koje isparavaju iz sredstava za čišćenje i dezinfekciju. Spatifilum iz vazduha uklanja benzen, ugljen monoksid, formaldehid, trihloretilen i ksilen.
Drenažni sloj obavezan pri sadnji spatifiluma
Kada je reč o zemljištu, važno je znati da spatifilum voli zemlju bogatu humusom ili kompostom. Preporuka je da se u zemljište sipa malo treseta ili peska, kao i da se na dnu saksije napravi drenažni sloj od šljunka ili kamenčića. Zašto je toliko važno biljci spatifiluma obezbediti drenažni sloj? Odgovor je jednostavan – on održava optimalnu vlažnost zemljišta, jer prekomerna vlažnost izaziva truljenje korena.
Kada je o prihranjivanju spatifiluma reč, važno je naglasiti – spatifilum ne voli hemijska đubriva, te izaberite organsko, bilo da je to kompost, fermentisani stajnjak u prahu ili granulama, ili pak namirnice koje imate u svojoj kuhinji. U ovu svrhu se najviše upotrebljavaju kvasac i kora banane ili luka, jer su se pokazali kao odlična đubriva za biljke, puna hranljivih materija. Biljku spatifiluma prihranite tokom prolećnih i letnjih meseci, kako biste dobili elegantne snežnobele cvetove koji rastu na dugim i tankim cvetnim grančicama. Cvetovi spatifiluma menjaju boju iz izrazito bele u zelenu, a biljka se nalazi u cvatu oko dva meseca.
Još jednu stvar je neophodno znati: spatifilum se presađuje jednom godišnje, najbolje u proleće (martu ili aprilu), i to u saksiju koja je samo malo veća od trenutne u kojoj se nalazi. Ukoliko nema dovoljno prostora za razvoj, nećete videti prekrasne bele cvetove na svojoj biljci. Kada ste uspešno presadili biljku spatifiluma, dobro operite ruke jer su njegovi listovi blago toksični i mogu izazvati nadražaj kože. Takođe, zbog toksičnosti njegovih listova držite spatifilum podalje od kućnih ljubimaca i van domašaja dece.
Napravite mu uslove kao u prirodnom staništu
Spatifilum u prirodnom okruženju raste pored velikih prašumskih drvoreda koji zaklanjaju direktnu sunčevu svetlost. Stoga je važna tačka u uzgoju ove biljke obezbeđivanje polusenke i izbegavanje direktne sunčeve svetlosti, jer ćete u suprotnom ugledati smeđe mrlje na listovima svog spatifiluma. Osim toga, izlaganje spatifiluma direktnom suncu sprečava njegovo cvetanje. Neka vaš izbor padne na površinu koja je na najmanje dva metra udaljenosti od prozora ili blago osunčani ćošak u vašem životnom ili poslovnom prostoru. Međutim, tokom zimskih meseci ga bez bojazni možete držati na osunčanom mestu iz jednostavnog razloga – zimska svetlost nije toliko jaka kao letnja. Budite pažljivi, nemojte držati saksiju pored prozora ili vrata koji se često otvaraju, jer mu smeta promaja.
Kada je obezbeđivanje stanišnih uslova u pitanju, obratite pažnju i na visinu temperature i njena kolebanja. Tokom leta, spatifilumu najviše gode temperature u rasponu od 20 do 26 stepeni, kao i velika vlažnost vazduha. Nju obezbeđujete orošavanjem, ali je važno da ne prskate cvetove, već samo listove. U tu svrhu je najbolje da koristite kišnicu, vodu sa česme koja je odstajala preko noći ili pak destilovanu vodu.
Tokom zimskog perioda važno je da sobna temperatura bude između 16 i 18 stepeni. Ne podnosi temperaturna kolebanja.
Oprezno s vodom!
Zalivajte svoju biljku spatifiluma odstajalom vodom sobne temperature. Možete je slobodno dobro natopiti vodom, zbog drenažnog sloja. Leti je zalivajte dva puta sedmično, dok tokom zimskih meseci to možete uraditi jednom u toku nedelje. Lako možete otkriti kada je vreme za zalivanje – pipnite da li je zemlja u saksiji suva na dodir. Takođe, biljka će vam sama pokazati da je žedna – njeni listovi će blago klonuti.
A šta je s razmnožavanjem spatifiluma? To možete učiniti na dva načina: semenom i deljenjem biljke, što je svakako učestalija metoda. Naime, spatifilum razvija veliki broj bočnih izdanaka tokom životnog veka. Njih možete izrezati i zasaditi na gorenaveden način. Obratite pažnju da prilikom rezanja nož bude oštar i sterilisan.
Tanja Prolić