Na području delovanja RC Sombor, u toku je rasađivanje ranog kupusa. Na lepljivim klopkama sa hranidbenim atraktantom, na punktovima Toplana i Kupusina, registruju se ulovi imaga kupusne muve – Delia radicum.
Kupusna muva
Kupusna muva je štetočina koja napada sve kupusnjače, ali je najštetnija za rani kupus, karfiol i kelj. Glavne štete nanose larve koje žive u korenovom vratu i korenu. Mlade biljke zaostaju u porastu, venu i propadaju. Oštećene biljke se lako čupaju iz zemlje. U slučajevima kada su biljke napadnute pre obrazovanja glavica biljke se razvijaju nepravilno, kupus se ne glaviči, crveni kupus ne formira glavice, a karfiol obrazuje deformisane cvetne glavice.
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje da odmah po rasađivanju kupusa, u cilju sprečavanja polaganja jaja kupusne muve, sprovedu tretman nekim od registrovanih insekticida bazi aktivne materije cipermetrin (Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba) u količini 0,3l/ha.
Pored primene insekticida, kao jedna od mera u cilju sprečavanja polaganja jaja kupusne muve je i prekrivanje parcele pod kupusom agrilom.
Minirajuća muva luka
Na području delovanja ovog regionalnog centra, usevi ozimog crnog luka se nalaze u fenofazi razvijena 3-4 lista (BBCH 13-14).
Vizuelnim pregledom useva, registrovano je prisustvo simptoma oštećenja od ishrane imaga minirajuće muve luka – Napomyza gymnostoma, u vidu sitnih pega raspoređenih u nizu.
Minirajuća muva luka ima dve generacije godišnje i prezimljava u stadijumu lutke. Pre polaganja jaja imago se hrani na listovima na kojima pravi karakteristične simptome oštećenja (bele tačkaste pege). Ženka polaže jaja u osnovi spoljašnih listova, ispod epidermisa. Najveće štete prave larve koje se hrane parenhimom lista. Prilikom ishrane larve se spuštaju iz osnove lista u stablo i lukovice praveći prazne hodnike tj. mine. U jednoj biljci može se naći i do 20 larvi. Larva tokom ishrane ne prodire u središnji deo lukovice već ostaje na spoljašnjim ljuspama listova. Na mestima oštećenja dolazi do naseljavanja patogena.
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje obilazak parcela i ukoliko se registruje prisustvo simptoma oštećenja od ishrane imaga minirajuće muve luka, primena hemijskih mera zaštite primenom insekticida:
– Grom (a.m. lambda-cihalotrin)0,4 – 0,6 l/ha.
Tokom vizuelnih pregleda registrovano je i prisustvo tripsa – Thrips tabaci ispod praga štetnosti. Sa porastom temperatura očekuje se povećanje aktivnosti ove štetočine. Preporučuje se pregled biljaka na prisustvo tripsa i ukoliko se registruje od 1 do 2 larve tripsa po listu luka sprovođenje hemijskih mera zaštite. U cilju suzbijanja tripsa i minirajuće muve luka preporučuje se primena insekticida:
– Exirel (a.m. cijantraniliprol) 0,75 l/ha.