Na području delovanja Regionalnog centra PIS Sombor, voćne vrste su u fazi mirovanja.
U zasadima jabučastog voća, u toku je intenzivna rezidba dok će se rezidba koštičavog voća obaviti kasnije. S’ obzirom na to da je ovo veoma važna pomotehnička operacija, tokom rezidbe potrebno je obaviti i fitosanitarne mere koje su važne u kontroli štetnih organizama.
Pre početka rezidbe kao i tokom same rezidbe obavezna je dezinfekcija alata i pribora koji se koristi. Dezinfekcija pribora i alata se vrši potapanjem u rastvor varikine ili 96% alkohola ili 5% rastvora bakarnih preparata, pogotovo alat i pribor kod rezača koji je prethodno obavljao rezidbu u drugom voćnjaku.
Tokom rezidbe treba obratiti pažnju na prisustvo zaostalih plodova iz prethodne godine. Sve sasušene biljne delove koji su tokom vegetacije zaraženi nekim od fitopatogenih bakterija (Erwinia amylovora, Pseudomonas syringe pv.syringe) ili gljiva (Nectria galigena) potrebno je ukloniti kao i zaražena i sasušena stabala. Orezane delove zaraženih biljaka kao i zaražena stabla treba izneti iz zasada i zapaliti.
U voćnjacima u kojima je registrovano prisustvo simptoma čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke (Venturia inequalis), čađave krastavosti kruške (Venturia pirina, plamenjače šljive (Polystigma rubrum) tj štetnih organizama koji prezimljavaju u opalom lišću preporuka je da se izvrši tretman opalog lišća sa 5% rastvorom uree, u cilju razgradnje lisne mase i smanjenja infektivnog potencijala navedenih patogena.