Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Sokovi sa mirisom  i  ukusom svežeg voća

Sokovi sa mirisom  i  ukusom svežeg voća

351

Voćni sokovi, poput soka od pomorandže, maline, jabuke, kajsije i  breskve su neizostavan deo zdrave ishrane. Svako od nas voli da se zasladi zdravim sokom, a da pri tome ne budu gazirani, niti preterano kalorični.

Zbog toga su idealno rešenje zdravi napici gazdinstva Rajčević iz opštine Gornji Milanovac (selo Družetići).

-Proizvodimo matične sokove, džemove, slatka, ajvare, zimske salate, pa i projeno brašno. Naše gazdinstvo se prevashodno bavi preradom voća i povrća – priča za „Dobro jutro“Milica Rajčević ispred gazdinstva i pojašnjava da matično voće znači ceđeni sok koji se dobija hladnim ceđenjem voća i povrća i kome se ne dodaje apsolutno ništa.

– Nema dodavanja ni šećera, ni vode. Potom se vrši pasterizacija – postupak kozervisanja namirnice na temperaturama ispod 100 stepeni Cezlijusa. Sve što radimo stavljamo u staklenu ambalažu, jer je ona najzdraviji materijal u koji možemo da skladištimo naše proizvode. Plastika je nešto što ispušta kancerogene materije. Nije zdravo i to moraju ljudi da shvate i prihvate. Sirovine koje mi koristimo za proizvodnju naših proizvoda su veoma zdrave i većina njih je potpuno netretirana ili manje tretirana. Dobijamo ih uzgojom na našem gazdinstvu ili iz proverenih komšijskih gazdinstava – naglašava ona. 

Gazdinstvo Rajčević je trenutno najpoznatije po sokovima.

– Prošle godine smo na Sajmu etno hrane i pića dobili specijano priznanje za naš nektar sok od kajsija, a ove godine smo dobili za nektar sok od maline, kao i džem od šipuraka koji je poseban iz razloga što  plodove šipuraka beremo u našoj zdravoj sredini na 700 metara nadmorske visine i gde na 50 kilometara ne postoji nikakva fabrika i veće postrojenje koje zagađuje sredinu. Onda mi  pasiramo i kuvamo voće. Takođe naši sokovi se izdvajaju iz mase upravo zbog podneblja gde uzgajamo to voće. Sok od maline dobijamo preradom naše maline koje imamo na svom gazdinstvu. Mnoge interesuje naš postupak prerade sokova. Voće se obere, zatim se skladišti u  komore, pa onda  ide postupak pasiranja. Kasnije se pasirani sok sipa u flaše i potom se one pasterizuju i na taj način se dobija naš proizvod koji se konzumira. Kvalitet određuje svežina voća tokom prerade. Ako je voće lepo, mirisno i zdravo, takav nam je i sok. Trudimo se da samo najlepše najzrelije i najaromatičnije plodove koristimo – tvrdi Milica. 

Posebno naglašava da se svaki plod voća ne može koristiti.

– Mi naše sokove uopšte ne filtriramo. Oni su pravljeni od celog ploda, bez koščica i kore. Kada pijete naš sok od kajsija imate utisak kao da jedete svežu kajsiju, ali i na sve ostale sokove se to odnosi. Imate ukus i miris kao da konzumirate sveže voće i to je  poenta koju mi želimo da prenesemo našim potrošačima – zaključuje naša sagovornica.

Tekst i foto Dijana Maksimović