Sneg koji je prethodnih dana pao na teritoriji Pčinjskog okruga pogodovaće ozimoj pšenici koja se nalaze u fazi mirovanja, odnosno razvoja dva i više listova. Vizuelnim pregledom ječma koji se nalazi u fazi razvoja lista do početka bokorenja, savetodavci za ratarstvo vranjske PSSS, registoravali su prisustvo mrežaste pegavosti na svega jedan posto biljaka. U usevima pšenice nije uočeno prisustvo simptoma bolesti, a ni prisustvo lisnih vaši i cikada. U narednom periodu se ne očekuje aktivnost štetnih insekata zbog jutarnjih mrazeva i niskih dnevnih temperatura. Prisustvo aktivnih rupa, rupa poljskog miša i poljske voluharice je registrovan u vrlo niskom intenzitetu napada, ispod praga štetnosti.
Nada Lazović Đoković poručuje poljoprivrednicima da prate svoje useve i ukoliko primete da se broj aktivnih rupa poveća iznad praga štetnosti (10 do 50 aktivnih rupa za poljskog miša ili 10 do 500 aktivnih rupa za poljsku voluharicu po ha) obavezno primene neki od registrovanih rodenticida na bazi cink fosfida.
Ona takođe savetuje poljoprivrednicima da po otopljenju snega obiđu svoje njive i vide da li na njoj ima nekog oštećenja jer im sledi prihranjivanje pšenice azotnim đubrivom – ureom, a koja se najčešće razbacuje po oblačnom vremenu kako bi se što pre otopila i bila dostupna biljkama.
– Pravu formulaciju prihranjivanja ozimih žitarica azotnim đubrivom treba odrediti na osnovu neposredne ili ranije analize zemljišta. Na nekim neutralnim zemljištima poželjno je da se prihrana počne sa ureom zbog produženog dejstva, a da se u drugom tretmanu koristi KAN – ističe Lazović Đoković.
Ona dodaje da se na kiselim zemljištima preporučuje upotreba KAN-a dva puta, ako je moguće i tri jer se dešava da biljka odjednom ne može da apsorbuje sve bačene količine.
Tekst i foto: Gordana Nastić