Smilje je, uz bosiljak, jedna od omiljenih lekovitih i mirisnih biljaka u našem narodu. Odnedavno je ponovo u žiži interesovanja, jer je esencijalno ulje te biljke izuzetno skupo, pa su mnogi videli svoju poslovnu šansu u uzgoju smilja.
Smilje voli sunce, i samim tim, raste širom mediteranske obale. Uspešno se gaji i u Srbiji. Prilično je skupo osušeno i u maloprodaji oko 100 grama košta 2.000 dinara. Ulje je još skuplje.
Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar, kaže da je smilje fantastična poslovna šansa za uzgajivače.
„Smilje se koristi kao odličan lek za jetru i može da pomogne kod ozbiljnih poremećaja u radu jetre“, rekao je Antonijević.
Preporučuje smilje u kombinaciji sa nanom, kao čaj, pre jela i nezaslađen. Dodaje da smilje ima antikoagulantno dejstvo i da je dobro u borbi protiv proširenih vena.
U tom slučaju se koristi i kao čaj, u kombinaciji sa divljim kestenom. Dobro je, naročito kod modrica, i udaraca, i etarsko ulje ili mirisna voda smilja. Koristi se utrljavaljem.
Smilje je blagotvorno za pankreas ali je dobro i protiv nagomilavanja sluzi u disajnim organima, kao i za stimulaciju limfnog sistema.
Kada je reč o virusima i bakterijama, smilje i tu može da pomogne.
„Za to bi idealno bilo piti čaj od smilja i inhalirati se esencijalnim uljem smilja“, poručuje Antonijević.
Osim toga, smilje je popularno na Mediteranu kao odlično sredstvo protiv starenja.
Serum za lice, za zrelu kožu protiv starenja, se pravi od hladno ceđenog ulja divljeg šipurka i esencijalnog ulja smilja.
U 30 mililitara ulja šipurka dodaje se osam kapi etarskog ulja smilja. Dobro se promućka i sipa u čistu suvu flašicu od tamnog stakla. Poželjno je da flašica ima pipetu. Opet promućkati i serum je spreman. Može se koristiti uveče. Na vlažnu kožu se stavlja uz blagu masažu i ostavi da upije. Antonijević tvrdi da je u pitanju prirodna i efikasta stvar.
Osim za lepotu kože, upotreba smilja je preporučljiva i kod problema sa ekcemom.
„Smilje se na velika vrata vraća u modu i mislim da zaslužuje svu našu pažnju“, zaključio je Antonijević.
Čaj od smilja se pravi tako što se dve kafene kašičice smilja preliju sa 2,5 decilitara ključale vode, promešati, poklopiti i ostavite da stoji 20 minuta. Procediti i popiti ovaj gorki čaj pola sata pre jela, nezaslađen. Dnevno se preporučuju dve do tri šolje čaja, a kura traje od tri do četiri nedelje.
Izvor: RTS
Foto: Pixabay