Mada je do prolećne setve ostalo malo više od mesec dana, poljoprivrednici su uglavnom već kupili sve potrebno da bi posao obavili valjano i zato sa nestrpljenjem iščekuju novac koji država daje kao podsticaj za biljnu proizvodnju – 4.000 dinara po hektaru za najviše 20 hektara zemlje.
Iz Ministarstva poljoprivrede za “Dnevnik” je saopšteno da će isplate po toj osnovi početi već od 10. marta, pošto je za tu namenu ministrstvo obezbedilo 7,5 milijardi dinara
– Svim poljoprivrednicima koji su godinu dana ranije dobili osnovne podsticaje po hektaru novac će biti automatski isplaćen na račun , bez podnošenja zahteva od 10, marta – saopštilo je “Dnevniku” Ministarstvo poljoprivrede. Međutim, regres za gorivo koji su paori primali prošle i pretprošle godine neće dobiti ,a to je 1.200 dinara po hektaru za dizel gorivo. Država je regresirala, podsećamo, sa 20 dinara po litru 60 litara dizela za najviše 20 hektara oranica.
Zašto su zemljoradnici uskraćeni za ovaj novac u Ministarstvu navode da je to zbog cene nafte, koja se sada snižena, pa je privremena mera pomoći države po hektaru, koja se sprovodila dve godine, stavljena van snage. Nadležne institucije će pratiti kretanje cene nafte na tržištu i u slučaju naglog raste, reagovati, naveli su za ”Dnevnik” u Ministarstvu poljoprivrede. Ovoj odluci predhodile su izmene uredbe o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju za 2021. godinu, kojim su podsticaji po hektaru sa 5.200 dinara umanjeni na 4.000 dinara, što je učinjeno pre desetak dana na sednici Vlade Srbije. Osnovni podsticaji za biljnu proizvodnju smanjeni su sa 9.779.972.800 na 7.523.056.000 dinara.
Međutim, nisu samo smanjeni podsticaji u biljnoj proizvodnji, već ih ima još.. Kako se navodi u izmenama uredbe za direktna plaćanja,u ovoj godini biće na raspolaganju 22.538.522.800 dinara, umesto dosadašnjih 24.795.439.600.
Takođe, umesto 2.468.844.400 dinara, izmenama koje je prihvatila Vlada, 4.725.761.200 biće raspodeljeno za zahteve po osnovu direktnih plaćanja iz prethodnih godina, planiranih za isplatu u tekućoj godini. Oni se odnose na: premiju za mleko; osnovne podsticaje za biljnu proizvodnju; regrese za đubrivo; podsticaje za genetsko unapređenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, kvalitetnih priplodnih tovnih krava, kvalitetnih priplodnih ovaca i koza, kvalitetnih priplodnih krmača, roditeljskih kokošaka teškog tipa, roditeljskih kokošaka lakog tipa, roditeljskih ćurki, kvalitetnih priplodnih matica ribe šarana i kvalitetnih priplodnih matica ribe pastrmke; tov junadi, tov jagnjadi, tov jaradi i tov svinja; krave dojilje; košnice pčela; proizvodnju konzumne ribe; krave za uzgoj teladi za tov; realizaciju podsticaja po rešenjima sudskih presuda.
Novim izmenama manje će para biti i za mere ruralnog razvoja – umesto 1.705.019.000 dinara biće 1.400.520.000.
Vlada Srbije je donela i uredbu o rasporedu i korišćenju sredstava za subvencionisanje zaštićenih prirodnih dobara od nacionalnog interesa. Subvencije ukupno iznose 264.800.000 dinara, a odnose se na finansiranje radova i drugih troškova, uključujući zarade zaposlenih kod upravljača na poslovima definisanim Zakonom o zaštiti prirode.
Novi korisnici subvencija, koji u 2020.godini nisu ostvarili pravo na osnovne podsticaje, a upisani su u registar poljoprivrednih gazdinstava pre 30. septembra 2020.godine, treba da za dobijanje pomenute subvencije pošalju ime i prezime, broj poljoprivrednog gazdinstva (BPG) i JMBG na e –poštu: podsticaj.pohektaru@minpolj.gov.rs. Rok za slanje je od 1. marta do 30 .aprila.
Izvor: Dnevnik
Foto: Freeimages