Насловна РАЗНО Šljivu zaštititi od šljivinog smotavca i monilije

Šljivu zaštititi od šljivinog smotavca i monilije

439
Foto: Adobe Stock


Na području Vojvodine u toku je berba ranih sorti šljiva, dok se srednje i kasne sorte nalaze u fazi od 70 odsto krajnje veličine plodova do početka obojavanja ploda. Prema rečima stručnjaka Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja, šljivin smotavac je najzačajnija štetočina šljive koja u našim proizvodnim uslovima godišnje razvija tri generacije.
Štete pričinjavaju larve koje se hrane mesom ploda. Napadnuti plodovi se prepoznaju po smolotočini koja curi iz njih, tamnim hodnicima u kojima se nalazi izmet gusenice i po tome što plodovi pre vremena sazrevaju i opadaju. Vizuelnim pregledima zasada šljiva registrovana su jaja ove štetočine u različitim fazama razvoja kao i ispiljene larve. U toku je period intenzivnog piljenja larvi druge generacije šljivinog smotavca.
Da bi se plodovi šljiva zaštitili od ubušivanja larvi šljivinog smotavca preporučuje se primena registrovanog insekticida Grom koji u sebi sadrži aktivnu materiju Lambda-cihalotrin i to u koncentraciji 0,03 procenta.
U ovoj proizvodnoj godini registruju se uslovi koji su izuzetno povoljni za razvoj gljiva iz roda Monilinia spp. koje prouzrokuju trulež plodova. U fazama sazrevanja plodova, kada dolazi do omekšavanja pokožice ploda, najveći je rizik od ostvarenja infekcija ovim patogenima. Ukoliko dođe do mehaničkih oštećenja na plodovima , kada je olakšan prodor patogena u tkivo ploda, rizik se povećava. Mehanička oštećenja mogu nastati usled delovanja insekata, vetra, grada i slično.
Plodovi zaraženi gljivama iz roda Monilinia mogu biti i ograničavjući faktor kod izvoza našeg voća na strana tržišta. Jedna od gljiva iz grupe prouzrokovača truleži ima karantinski status u nekim zemljama u koje se izvozi naše voće, te se poseban oprez savetuje voćarima koji su orijentisani ka izvozu.
U zasadima šljiva koji su u početnim fazama sazrevanja preporučuje se primena fungicida Ciprodex koji u sebi sadrži aktivnu materiju Ciprodinil i to u koncentraciji 0,05 procenata.
Stručnjaci poručuju proizvođačima da prilikom hemijske zaštite moraju strogo voditi računa o karenci primenjenih preparata koja je za navedene insekticide 14 dana.
J. Bajšanski