Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО Šestougaona košnica

Šestougaona košnica

44

Košnica, kojima ljudi u najboljoj nameri žele da pčelama sagrade veštačko stanište, ima bezbroj tipova. Već je poslovično da gotovo nema pčelara sa dužim stažom koji nije smislio neki sopstveni tip košnice ili bar u nečemu modifikovao dimenzije ramova ili nekog drugog detalja. Tako ostvaruju jedinstvenu tehniku pčelarenja za koju će, s mnogo argumenata, uvek dokazivati da ima izvanredna svojstva. Neki su, poput antičkih mislilaca, skloni da idealne forme traže u geometrijskim telima – lopti, kocki ili, kao što je u ovom slučaju, samom šestougaoniku, imitirajući oblik pčelinjeg saća.

Jedan od primera šestougaone košnice je i konstrukcija koju koristi Rendi Su Kolins za koju kaže da je novodizajnirani potpuno funkcionalni pronalazak. Osmišljena je za udoban život pčela i nije namenjena komercijalnoj proizvodnji meda.

Jednostavan i dekorativan „modni detalj“

Kolinsova košnica koristi pravougaone okvire tradicionalne košnice iste veličine u svakom nastavku, osim donjeg. Zamišljena je tako da pčele mogu graditi sve svoje satove same na svakom od okvira. Nema satnih osnova, već se koriste samo njihove početne trake, pričvršćene na satonošama. Svaki nastavak, osim na dnu, ima vlastito leto, što dopušta pčelama da uleću u bilo koji nastavak.

Kako se pravi ova košnica možete pročitati u nastavku teksta, ukoliko se pretplatite na naše internet izdanje…

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us