Znate li da postoji trava koja, osim što je lekovita, služi i za ličnu higijenu? Sapunjača, sapun trava u vreme pre šampona i industrijskih sapuna, mirišljavih primamljivih kupki, korišćena je za pranje veša, kupanje i jednostavno pranje ruku. O toj travi, gde se nalazi, za šta se koristi i kako je sačuvati, za Dobro jutro je govorio travar Miodrag Todorović – MioBilje.
– Sapunjača, sapun trava (crvena i bela) je višegodišnja zeljasta biljka, raste na vlažnim i peskovitim terenima pored reka i potoka, u šikarama i zapuštenim mestima. Kao ukrasna biljka gaji se u vrtovima, cveta čitavog leta, a cvetovi su mirišljavi, ljubičasti ili beli – osim što ukrašava vrtove, ova biljka je, po rečima travara dobra i u domaćinstvu.
– Lekoviti deo je koren, koji se vadi u martu ili oktobru i novembru, važno je da biljka bude starija. Čisti se od zemlje i trulih delova, seče na komadiće i suši na suncu u tankom sloju ili sušari na temperaturi od 40 do 45 stepeni. Vekovima je korišćena kao sredstvo za higijenu. Biljka sa kojom možete da operete ruke kao sapunom ili kosu kao šamponom. Stvara penu zbog velikog sadržaja saponizida, a u našim krajevima su je žene koristile za pranje veša – stalnim korišćenjem došli smo do toga da je biljka retka i da je potrebno biti oprezan prilikom vađenja korena.
– Sa vađenjem korena ne bi trebalo preterivati jer je sapunjača retka biljka i treba je sačuvati. Osušen koren je sladunjavo-gorkog ukusa, a kad odstoji postaje ljut. Koren je u vidu čaja delotvoran kod prehlade, kašlja, bronhitisa, izbacivanja sluzi, upala sinusa, blagi je diuretik, snižava holesterol u krvi, jača imuni sistem, ublažava bolove i pomaže kod reume i gihta. Prave se i obloge koje ublažavaju ekceme i čireve na koži – objasnio je Miodrag Todorović za Dobro jutro.
Čaj od sapun trave
Čaj za imunitet i čišćenje pluća, sprema se tako što se pola kašičice suvog korena prelije sa dva dl ključale vode, ostavi da odstoji 10 minuta i procedi. Pije se šolja čaja, dva do tri puta dnevno.
Tekst: Zorica Dragojević