Crna, crvena ili bela, ribizla je uvek traženo voće koje je jednostavno za gajenje, ima visoke prinose, plodove koji se lako beru i prodaju u svežem stanju. Ribizla pristiže za branje, zavisno od sorte, u nižim predelima Zapadne Srbije krajem juna, a u višim od 1. do 15. jula. Berba ovog moćnog leka iz prirode, traje oko dve nedelje.
Piše: Biljana Nenković
Ribizla je jedna od retkih voćki kod nas sa tako sitnim plodom, prosečna težina jedne bobice je tek oko 1,5 grama. Kao što se dragocenosti čuvaju u „malim bočicama“, tako i ribizla u svojim sitnim plodovima nosi mnogobrojne koristi za ljudsko zdravlje. Njeni grozdovi su sjajni i odličnih skladišnih osobina u svežem stanju, kao i za zamrzavanje i preradu. Ukus ploda crvene i bele ribizle je prijatan, dok je plod crne nakiseo, zbog čega se koristi uglavnom za zamrzavanje i dalju preradu.
Crvena i bela ribizla se u svetu uglavnom koriste sveže i, kako je vreme berbe kratko, valja ih iskoristiti dok traje sezona. Zvuči neverovatno, ali je ovo voće traženo u Srbiji, možda samo zato što je proizvodnja veoma mala.
Crna ribizla ima sitne, sočne bobice kiselkasto-slatkog ukusa. Blagotvorno deluju na zdravlje kostiju, pomažu u borbi s rakom i njegovoj prevenciji. Domaći sok od ove ribizle smanjuje rizik od velikog broja kardiovaskularnih bolesti i predstavlja svojevrsni prirodni multivitamin. Ona je podjednako lekovita i zdrava, kao i crvena. Na žalost obe su zapostavljene u ishrani.