Na području delovanja PIS regionalnog centra Novi Sad usevi uljane repice se nalaze u fazi od cvetni pupoljci slobodni, na nivou najmlađeg lišća (BBCH 52), do faze pojedinačni cvetni pupoljci vidljivi, ali još uvek zatvoreni (BBCH 55).
Vizuelnim pregledom useva, na cvetnim pupoljcima je uočeno prisustvo odraslih jedinki repičinog sjajnika (Meligethes aeneus). Na pojedinim parcelama uočeno je prisustvo do 3 sjajnika po cvasti. Intenzitet prisustva ove štetočine je različit i zavisi od prethodno primenjenih hemijskih mera zaštite u kontroli repičinih pipa kao i faze razvoja useva.
Odrasle jedinke sjajnika
S obzirom da se usevi uljane repice nalaze u izuzetno osetljivim fazama razvoja, da je na pojedinim lokalitetima prisustvo sjajnika na nivou praga štetnosti (0,8 imaga po cvasti u fazi početka obrazovanja pupoljaka na terminalnim cvastima do 1-1,5 sjajnik u fazi kada su pupoljci još nedefirencirani i zbijeni u cvasti) proizvođačima se preporučuju redovni pregedi u najtoplijem delu dana. Ukoliko se utvrdi prisustvo repičinog sjajnika na nivou praga štetnosti, čim vremenski uslovi dozvole ulazak mehanizacije u parcele, preporučuje se primena nekog od registrovanih insekticida:
- Decis 2,5 EC ili Polux (deltametrin) 0,2 – 0,3 l/ha,
- Decis expert (deltametrin) 0,075 l/ha,
- Trebon 30 EC (etofenproks) 0,2 l/ha,
- Durbin EW (cipermetrin) 0,3 -0,6 l/ha, Durbin 200 EW (cipermetrin) 0,15-0,3 l/ha, Bifenicus C (cipermetrin) 0,1-0,125 l/ha,
- Sivanto energy (flupiradifuron+deltametrin) 0,75 l/ha,
- Grom (lambda-cihalotrin) 0,25 l/ha, Karacher EC ili Karate zeon (lambda-cihalotrin) 0,25-0,35 l/ha,
- Mavrik (tau-fluvalinat) 0,15-0,2 l/ha.
Tretman treba sprovesti u najtoplijem delu dana kada je i aktivnost štetočine najveća.
Prilikom primene pesticida neophodno je pridržavati se uputstva za upotrebu i preduzeti sve mere u cilju sprečavanja trovanja oprašivača!
Izvor i slika: PIS