Generalni direktor Sektora za ekonomska istraživanja i statistiku Narodne banke Savo Jakovljević rekao je za RTS da je u avgustu zabeleženo jedno od najvećih poskupljenja voća i povrća za poslednjih desetak godina. Svi faktori govore da je inflacija privremena, naveo je Jakovljević i dodao da se očekuje da se do kraja sledeće godine ona nađe na nivou na kom je bila i prethodnih osam godina.
Dokle je kome napunjen ceger i koliko je to koštalo prošle i pre više godina, svakodnevna je tema. Postavlja se pitanje šta je kod nas poguralo inflaciju na 4,3 procenta u avgustu i da li će gornja granica dozvoljenog odstupanja od cilja Narodne banke biti preskočena.
Oko osam odsto proizvoda iz potrošačke korpe imalo je dvocifrenu inflaciju, mnogi bi rekli i trocifrenu, kada čuju koliki je račun.
Generalni direktor Sektora za ekonomska istraživanja i statistiku Narodne banke Savo Jakovljević rekao je gostujući u Jutarnjem programu da je važno istaći da se inflacija meri prema indeksu potrošačkih cena, a u indeks ulaze 662 proizvoda – 10 odsto indeksa odnosi se na cene neprerađene hrane, 21 odsto na cene prerađene hrane, 29 odsto strukture indeksa odnosi na industrijske proizvode, 16 odsto na energente i 24 odsto na usluge.
„Kada imamo u vidu ove procente onda možemo govoriti šta tačno utiče na inflaciju. Inflacija se meri u 15 gradova u Srbiji. Ne moraju cene u svim gradovima isto da se kreću“, naveo je Jakovljević.
Prema njegovim rečima, inflacija se meri na međugodišnjem nivou, cene u mesecu ove godine mere se sa cenama u istom mesecu prošle godine.
Dodao je da je prošla godina bila pandemijska, a da ove godine imamo postepen izlazak iz pandemije što se tiče ekonomije.
Građane najviše zanima ono što se dešava u radnjama, poskupelo je povrće i meso, a Jakovljević objašnjava šta je uzrok tome.
„U avgustu prošle godine imali smo jako niske cene određenih proizvoda. Cene mesa su bile izuzetno niske tokom cele godine i jedan od uzroka je bila pandemija. Niska cena odrazila se da proizvođači smanje svoju ponudu. Ove godine sa povećala tražnja i privreda nije mogla u kratkom roku da odgovori na sve potrebe. U nekom momentu ponuda i tražnja će se izjednačiti“, istakao je.
Kada je reč o povrću, imali smo neobičan rast cena povrća u avgustu jer smo, pored pandemijskih razloga, imali i sušu.
Izneo je podatak da je ovo bio „jedan od najvećih rasta cena voća i povrća u zadnjih desetak godina“.
Izvor: RTS
Foto: Pixabay