Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja pre mesec dana informisala je poljoprivredne proizvođače o prvim ulovima azijske voćne mušice na lokalnim klopkama u ovoj vegetativnoj sezoni. Od tada, na području Vojvodine, njeno prisustvo potvrđeno je u zasadima remontantnih sorti maline, kupine, breskve, šljive i vinove loze. Iako trenutne brojnosti ulovljenih odraslih jedinki na klopkama nisu visoke, zbog veoma visokog reproduktivnog potencijala i brzok ciklusa razvića ove štetočine, postoji rizik od nastanka šteta u zasadima jagodičastog i koštičavog voća i u vinogradima. Biljne vrste na kojima se hrani ova mušica u opasnosti su i najosetljivije su u vreme zrenja. Štete koje može da izazove su i do 100 odsto.
Ženke polažu jaja u zdrave plodove u fazi zrenja. Usled ishrane larvi mesom ploda, plodovi mogu u potpunosti da propadnu. Na mestima gde žđenka pravi zareze sa svojom čvrstom testerastom legalicom prilikom polaganja jaja, otvara se put za infekcije različitim prouzrokovačima truleži, poput prouzrokovača sive truleži.
Upravo zbog činjenice da štete pričinjava u vreme neposredno pred berbu i tokom nje, zaštita hemijskim sredstvima zbog trajanja karence je ograničena, a način života larve koji se odvija unutar ploda takođe otežava hemijske mere kontrole. Sem toga, primena feromona i feromonskih klopki nije moguća jer ova vrsta ne produkuje feromone kojima privlači jedinke iste vrste tokom parenja, već se kopulacija odvija na mestu ishrane, odnosno na voćnim plodovima kojima bivaju privučene jedinke oba pola ove vrste radi ishrane. Zbnog toga se akcenat daje higijenskim merama koje utiču na ograničenje populacije ovih insekata. Tu spadaju orezivanje i uklanjanje infestiranih plodova iz zasada. Takođe se preporučuje uklanjanje prezrelih i trulih plodova i skraćivanje perioda berbe. Potrebno je uništiti sve potencijalne biljke domaćine kao što su divlja kupina, džđenarika, ziva i dr. u okolini parcele.
Zapušteni i neodržđavani voćnjaci osetljivih vrsta trebali bi biti iskrčeni. Drugi način kontrole populacije ove štetočine je masovno izlovljavanje pomoću klopki na osnovu mirisnog atratanta, a njihov dizajn je veoma jednostavan tako da ih proizvođači mogu i sami napraviti i postaviti u svojim voćnjacima. One se mogu napraviti od plastičnih flaša na kojima se izbuše rupice pri sredini, za ulaz mušice, dok se bliže grliću načini otvor prekriven gazom, odakle isparava atraktant koji privlači insekte. Sam atraktant se pravi od mešavine jabukovog sirćeta – 1,5 dl i crnog vina – 1,5 dl, uz nekoliko kapi deterdženta.