Rasol je slana voda u kojoj se kiseli kupus. Osim što slovi za najbolji lek protiv mamurluka, raso deluje na probavu, a koristi se i kod mnogih dijeta za mršavljenje.
Praznični dani su obično i dani preterivanja, i u jelu, i u piću, te je zato idealan trenutak da se osvrnemo na sve lekovitosti rasola, napominje Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar.
„Rasol je tečnost koja treba da bude bistra, a dobija se kiseljenjem kupusa. Kada se kupus kiseli u njega se ne dodaje sirćetna kiselina, već se ceo proces odvija prirodnim putem uz pomoć laktobacilusa, bakterija mlečne kiseline“, objašnjava Antonijević.
Upravo zato su i kiseli kupus i raso koji se dobija u tom procesu vrlo lekoviti i jako korisni, posebno za one koji vole malo da preteraju tokom prazničnih dana.
Rasol je odličan način da rehidriramo svoj organizam. Ima puno elektrolita, a bogat je i prirodnim probioticima i bakterijama koje žive u našim crevima i koje pomažu da naši organi za varenje, kao i imuni sistem, funkcionišu besprekorno.
Kiseli kupus je veoma bogat C vitaminom i predstavlja pravu zimsku superhranu. Posebno je dobar za vegane jer sadrži vitamin B12 koga inače nema u namirnicama biljnog porekla.
„Uz rasol i kiseli kupus odlično ide i beli luk koji sadrži inulin, probiotik, i pomaže da ove korisne bakterije iz rasola postignu i pokažu svoj maksimum“, dodaje Antonijević.
I pored toga što je raso odličan lek u borbi protiv mamurluka, treba imati u vidu da je ipak najbolji lek – da ne preteramo, ističe Antonijević.
Izvor: RTS
Foto: Pixabay