Sezona berbe jabuka traje od juna do novembra. U ovom periodu sazrevaju rane ili tzv. letnje sorte. I njihovi plodovi su prava riznica hranljivih materija, specifičnog ukusa i velikih zdrastvenih vrednosti. Takođe, zbog veće potražnje za prvim svežim jabukama mogu da postignu relativno dobre cene na tržištu.
Jedna od najranijih letnjih jabuka je sorta “kloz”. Bere se u drugoj polovini juna. Prepoznaje se po srednje krupnim do krupnim plodovima tanke svetložute pokožice, prekrivene prugastim crvenilom. Zelenožuto i sočno meso je kiselkastoslatkog ukusa i prijatne arome. Plodovi ove sorte neravnomerno dozrevaju, pa se moraju brati u dva ili tri navrata. Kratko se čuvaju, oko dve nedelje, i ne podnose duži transport. Kada se sa berbom zakasni, plodovi brašnjave.
Krajem juna i početkom jula za berbu pristiže “starkova najranija”. Ima srednje krupne plodove prelivene jarkim crvenilom. Bledožuto meso je ispod pokožice blago crveno, srednje čvrsto, sočno, aromatično, slatko s prijatnim kiselinama. Dobro podnosi rukovanje i prevoz, ali stajanjem brašnjavi.
Prema navodima stručnjaka, jedna od najatraktivnijih sorti koja sazreva krajem druge i početkom treće dekade jula je “diskaveri”. Ima srednje krupne, pljosnate, lepo obojene plodove odličnog ukusa i dobrih manipulativnih svojstava. Nisu skloni opadanju i dugo zadržavaju čvrstoću i svežinu, zbog čega potrošnja ove sorte traje duže od drugih letnjih sorti. Takođe, počinje rano da rađa, ali daje samo umerene prinose.
Po atraktivnosti plodova izdvaja se “viliams prajd”, sorta jabuke sa prosečnom masom ploda od 180 grama, a na podlozi M-9 dostižu više od 25O grama. Imaju intenzivnu purpurnu dopunsku boju prekrivenu pepeljkom 90 odsto. Oblik ploda je okruglastospljošten, meso je krem boje, prijatnog kiselkastoslatkog ukusa, karakteristične arome.
“Petrovača” je stara sorta jabuke koja sazreva u periodu od početka do sredine jula, oko Petrovdana, po čemu je i dobila ime. Prepoznaje se po sitnim loptastokupastim plodovima tanke i glatke pokožice, koja je u početku bledožuta, a kasnije slamastožuta, sa sunčane strane prošarana rumenilom. Postoje varijeteti – crvena i bela “petrovača”, koji se razlikuju po veličini ploda i boji pokožice. Meso ploda je belo, dosta sočno, slatko i prijatnog i prepoznatljivog mirisa.
Početkom jula za berbu pristiže i “vidovdanka”. Ova stara sorta ima krupne plodove, ali slično “petrovači”, vrlo lako opadaju u tehnološkoj zrelosti. I pored toga što se odlikuje visokim stepenom tolerantnosti na parazite, stručnjaci preporučuju da se gaji samo u amaterskim zasadima.
U rane sorte se svrstava i “pamuklija”, stara domaća sorta jabuke. Pogodna je za stonu upotrebu, ali i za preradu, naročito proizvodnju džema, čak i bez dodavanja šećera. Ima srednje krupan plod, svetložute boje, sa sunčane strane rumeno obojen. Meso ove jabuke je slatko, sočno i mekano, po čemu je i dobila ime vezano za pamuk.
“Mantet” je kao i većina letnjih sorti pogodan za gajenje na okućnicama i na imanjima pored većih tržnih centara. Za berbu pristiže u drugoj polovini jula. Ima srednje krupan, loptastokupast i blago rebrast plod. Pokožica je tanka i prekrivena jarkocrvenim pramenovima. Žućkastobelo meso je veoma sočno i aromatično. Plod je osetljiv na udar, pa se mora pažljivo brati.
“Rani delišes” se svrtava u stone sorte jabuke. Odlikuje se krupnim, loptastokolačastim plodovima, žućkastozelene osnovne boje pokožice. Na pojedinim plodovima sa sunčane strane se nalazi diskretno rumenilo. Kremastobelo, srednje čvrsto i sočno meso je slatkonakiselo, blago aromatično i kvalitetno. Plod može da se sačuva petnaest dana.
“Samered” sazreva u prvoj dekadi avgusta. Ima srednje krupne loptastoizdužene plodove sa žutozelenom osnovnom bojom pokožice, koja je prelivena prugastim intenzivno purpurnim crvenilom. Na plodu se jasno uočavaju lenticele. Beličasto, čvrsto i sočno meso je slatkonakiselo, blago aromatično i ukusno. U nepovoljnim uslovima može da se javi rđa na pokožici.
S. Malinović
Dobro jutro broj 556 – Avgust 2018.