U DESPOTU PEKU SAMO MONODESTILATE
U Čumiću kraj Kragujevca porodica Vladice Stanojevića poseduje 11 hektara voćnjaka u kojima se plodovi ručno beru, a potom trasportuju do destilerije i hladnjače. Uz strogu kontrolu zrelosti, sledi pranje, otkoštavanje i pasiranje. Posle fermentacije, sledi proces destilacije u kazanima od 500 litara sa tri kolone, nakon koje destilat odležava u hrastovoj buradi i prohrom posudama. Od petsto sadnica crvene ranke, nekih 10 tona roda, nastaje sad već nadaleko poznata rakija destilerije Despot. I to bi ukratko bilo to, mada, priča i nije tako jednostavna.
– Despot destilerija postoji od 2004. godine, kao hobi destilerija, a registrovani smo tek neke tri godine. Destilerija nosi ime po mom dedi Despotu i to je jedna prava, zdrava priča. Deda me je naučio kako se peče rakija, kasnije sam ja preuzeo jer otac nije voleo time da se bavi – priča Vladica Stanojević vlasnik destilerije koja u svom asortimanu ima čak 16 proizvoda.
– To su šljiva, kajsija, dunja, viljamovka, loza, mastika, lubenica. Imamo četiri vrste medovače, dunju med, šljivu-orah-med, višnju med i smokvu med – njihove rakije su, kako Vladica kaže, specifične.
Vanila iz francuskog hrasta za aromu
– Mi smo specifični u Srbiji jer su kod nas sve monodestilati, ne pravimo kupaže. Ne mešamo ništa, šljiva je isključivo crvena ranka iz naših voćnjaka u Čumiću kraj Kragujevca. Samo nju pečemo i imamo je u starosti 3, 5, 10, 15, i 20 godina.
– Do 2016. godine odležavala je u srpskom hrastu i nešto u buradima od crvenjače, a od te godine isključivo u francuskom hrastu. Bolja je aroma, više vučemo vanile iz francuskog hrasta, ljudima se to više sviđa i kad se pomeša specifična aroma crvene ranke i vanile francuskog hrasta dobijate savršenu rakiju – objasnio je Stanojević.
Kako kaže, kod njih se radi dupla destilacija i onda se meka rakija prepeče i šalje na odležavanje. Dok šljiva odležava u pripremi je već i lubenica, rakija od samog srca.
Makedonska duguljasta je najslađa
– Rakija od lubenice se pravi od srca lubenice, ono što mi jedemo to ide i u rakiju. Koristimo isključivo makedonske duguljaste lubenice sa tankom korom, ona je najslađa i daje najbolju rakiju. Njih uvozimo. Lubenica se peče kao i sve rakije, ali je specifična jer može brzo da se ukiseli. Nju morate jedanaesti dan, čim se završi vrenje, da pečete iste noći, prepuna je vode i brzo se ukiseli – otkrio nam je tajnu Stanojević.
– Ima dosta šećera, ali je najviše vode i od dve tone lubenice dobije se 50 litara rakije. Ona odležava u buretu od duda i odstojava šest meseci. Bure od duda joj daje boju zlata, bude bledo žuta – osim ovih rakija u destileriji Despot prave i odlične medovače.
– Rakija od oraha i meda radi se prirodno vrenje. Za nekih sto litara likera zamešamo 30 kg meda i 30 kg voća. Kad voće provri u njega se dodaje rakija, loza ili šljiva, prvenstveno loza jer je neutralna. Meša se šest meseci, onda se procedi pa se dodaje još meda i meša još šest meseci i nakon godinu dana je spremna za degustaciju. U svakoj flaši od 0,7 imate 33 posto meda, 33 posto voća i 33 posto rakije. Koristimo čisti pčelinji med od suncokreta -rekao je za „Dobro jutro” Vladica Stanojević iz Kragujevca.
Naravno da se na kraju i pohvali Vladica nam je rekao da su sve ove rakije nagrađene, šljiva je skoro na takmičenju dobila 18,90 ocenu.
Tekst i foto: Zorica Dragojević