Dok gazimo najhladniji i najzimskiji mesec u godini koji je pun praznika i plandovanja, reklo bi se da je za paore to vreme istinskog odmora. Ali, nije baš tako. Za vredne ruke uvek ima posla.
Vinograd
Bez obzira na uzgojni oblik, dok loza spava treba popraviti sve naslone, zategnuti žice.
U povoljnim uslovima može se uneti organsko đubrivo i obaviti duboko oranje.
Pčelinjak
Hladnih dana pčele su se skupile u klube da bi se ogrejale, a što manje hrane potrošile. U košnicama je obezbeđeno dosta meda i perge.
Pčelama treba prilaziti samo kada je neophodna pomoć pčelara da skine sneg koji je počeo da se topi sa poletaljki i krovova košnica.
Voćnjak
Sada je pravo vreme da se napravi plan potrošnje i nabavi mineralno đubrivo i sredstva za zaštitu voćaka.
Slobodno vreme valja iskoristiti za popravku i remont mehanizacije da bi spremna dočekala novu sezonu.
Sve dok zemlja ne smrzne mogu se rasturati stajnjak i mineralno đubrivo i obaviti duboko oranje.
Lepih dana bez kiše i vetra valja voćke detaljnije pregledati da bi se stvorila slika zdravstvenog stanja stabala i na osnovu nje odredilo da li je rano prolećno prskanje neophodno, i čime ga valja raditi.
Voćari koji gaje jagodu u plastenicima ili tunelima treba da započnu pripremu bašta pod krovom za ranu proizvodnju ovog voća.
Potrebno je najkasnije do sredine meseca završiti s krečenjem debala voćaka na okućnici i u malim voćnjacima.
Gljive
Sakuplja se judino uvo, bukovača, zimska panjevčica, plava bukovača.
Potražite ganodermu lucidum i aplanatum, bukov trud i kresivu gubu.
Plodonosi zimski tartuf (Tuber brumale)
Vreme je i za ćuranov rep.
Lekovito i začinsko bilje
Sakupljači sada mogu napraviti plan ubiranja lekovitih biljaka, te pripremati etikete i tegle za čuvanje osušenih cvetova, listova, usitnjene kore…
Povrtnjak
Sve dok se zemljište ne smrzne mogu se vaditi ren i „zelen“ koja je ostala u zemlji. Vadi se i praziluk, a seku kelj i kupus.
Stare leje valja pregledati i popraviti, a nove podići i spremiti za novu sezonu. U lejama u kojima je sloj stajnjaka već sabijen i gde je započeo proces zagrevanja, krajem meseca treba posejati rasad ranog kupusa i paprike.
Plastenici bez grejanja ne treba zimi da dangube. U njima se može uspešno gajiti salata, spanać, rotkvice, celer, karfiol, crni luk za potrošnju kao mlado povrće, krompir koji će se trošiti kao mladi.
Baštovani koji sami proizvode mladi krompir na okućnici već u ovom mesecu mogu da u grejanu prostoriju unesu gajbice sa semenskim krompirom. Semenski krompir se radi naklijavanja stavlja u svetle prostorije u kojima se može održavati potrebna temperatura.
Povrće koje se tokom zime čuva u trapovima i skladištima treba češće prebirati.
Zelenilo
Sve dok zemlja ne smrzne i ne padne sneg mogu se saditi i presađivati četinari, zimzeleni grmovi…
Jelku, koju ste koristili tokom novogodišnjih praznika, polovinom ovog meseca, iznesite u zatvorenu terasu i dobro zalijte. Kad vreme dozvoli, u februaru ili martu posadite je na stalno mesto u vrtu.