Pčelinjak
- Gaje se nove matice i njima zamenjuju stare.
- U košnicama se obezbeđuje dobra ventilacija, „namešta“ zaštita od visokih temperatura, obezbeđuje se čista i sveža voda, neguju se rojevi, štite od grabeži i svih predatora.
Lekovito izačinsko bilje
- Čitav juni je za biljobere „žetva“. Prikupljaju se bosiljak, majkina dušica, divlji ili gajen, i pripremaju za sušenje. U ovom mesecu su najaromatičniji žalfija, selen, celer lišćar, peršun lišćar, majoran, ali i druge lekovite biljke od kojih se sada sakuplja herba.
- Sakupljači lekovitog bilja iz prirode mogu da krenu u potragu za crvenim glogom, gorkom detelinom, belim slezom, bulkom. Svi oni koji još nisu obezbedili za sebe ali i bližnje bokvicu, borovnicu, brezu, buniku, dan i noć, beli glog, kantarion, kičicu, mrtvu belu koprivu, neven, pelin, plućnjak, rusomaču, crni slez, vranilovu travu, zovu, slez… mogu da nastave da tragaju za ovim biljkama.
Gljive
Sakupljaju se livadski šampinjoni, jablanovače, blagva, biserka, velika gnojštarka, sivi jarčić, pirga, kuštrava sunčanica, lažna lisičarka…
Zelenilo
- Da bi travnjak i leti bio ukras na okućnici treba ga redovno kositi i po potrebi zalivati.
- Vade se lukovice prolećnih lepotica a na njihovo mesto sadi sezonsko cveće, režu se precvetali cvetovi ukrasnog šiblja, ruža, sezonskog cveća.