Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Radica Ilić sačuvala stara vranjanska jela od zaborava

Radica Ilić sačuvala stara vranjanska jela od zaborava

240

Radicu Ilić iz Gornjeg Vrtogoša, kod Vranja, majka je od malena učila da kuva, tako da je već sa četrnaest godina bila iskusna domaćica. Sa devetnaest se udala i bez problema prihvatila sve kućne poslove u muževljevom domu. I pored velikih obaveza koje jedna žena ima na selu, njoj nikada nije bilo teško da za svoju porodicu priprema hranu koja se uglavnom bazirala na tradicionalnim vranjskim jelima, na kojima je inače i sama odrasla.

Znajući koliko je umešna u tome organizatori Manifestacije “Miholjsko leto”, su je pozvali da posetiocima prezentuje neka od tradicionalnih slanih i slatkih jela svoga kraja. Posebno interesovanje vladalo je za njene starinske kolače pod nazivom “Romansa” i “Žarbo kocke”.

“Romansa” se, prema njenim rečima, pravi tako što se najpre umutite dva jaja sa dve čaše šećera, dve zejtina i jednim pecivom. Potom se u ovako umućenu masu doda brašna po potrebi, umesi tvrdo testo i prave sitne loptice. Kada sve loptice završe u tepsiji treba ih peći u unapred zagrejanoj rerni. Dok se peku na šporetu treba pripremiti šebet za prelivanje od 800 grama šećera i isto toliko vode.

– Ovu masu kuvati pet minuta i preliti loptice. Pre prelivanja one se moraju okrenuti naopačke u tepsiji kako bi mogle lepo da upiju šerbet, a potom ih vratiti u prvobitan položaj. Kada se ohlade svaku lopticu uvaljati u kokos ili mlevene orahe i pre jela ostaviti da odstoje na tanjiru – kaže Radica.

 “Žarbo kocke” su domaćice pravile od brašna zamešenog sa dvesta ml mleka, dva do tri jaja, malo kvasca i sode bikarbone. Ovako zamešeno testo pretvrano je u loptice koje su potom domaćice razvlačile oklagijom u tanku koru i ređale u pleh.

– Na svaku koru položenu u tepsiji treba namazati džem od kajsija, a preko njih u tankom sloju posuti šećer i mlevene orahe. Ovaj postupak treba ponavljati sve dok domaćica ima kora na raspolaganju. Poslednju koru takođe treba namazati džemom, prekriti je tankim slojem kokosa ili rendanom čokoladom i peći na tihoj vatri  – ističe Radica.

Osim slatkih recepata, Radica je rado podelila recept za spremanje trljanice od suvih paprika. Ona papriku nikada ne kuva, već je samo u rerni malo zapeče, a zatim je izmrvi u cediljki i popari vrelom vodom. Kada to uradi odozgo doda sitno iseckani praziluk popari vrelim zejtinom i začini začinima.

– Ovako napravljena trljanica se uvek jede sa suvim mesom koje na jesen sušimo u našim pušnicama –  tvrdi Radica.

Tekst i foto:Gordana Nastić