Rabadžije su proteklog vikenda završile sa takmičenjima za ovu godinu, ali nema predaha sve dok veliki snegovi ne zametu planiske puteve. Zima je na pragu pa je u šumama jugozapadne Srbije dosta posla na izvlačenju građe i ogreva.
Na prevoju Straža na padinama Murtenice nadmetalo se 15 zaprega iz novovaroškog i ivanjičkog kraja ,a jaka konkurencija bila je i dan kasnije u Donjoj Kosatici na Zlataru. U oba sela ovo je prvo nadmetanje rabadžija, a organizatori se nadaju da će prerasti u tradiciju.
Na takmičenju održanom na Straži iznad Gornje Bele Reke, ne zna se kome je bilo teže rabadžijama ili njihovim volovima. Teren raskvašen višednevnim kišama i susnežicom pravio im je probleme, pa su se propisno namučili da uz planinsku padinu izvuku ogromne trupce do cilja.
A takmičenje je organizovano u dve kategorije. U lakoj, za volove do 1.500 kilograma , vukao se balvan od 0,7 kubika. Prvo mesto osvojio je Miljko Žunić iz Kućana, drugi je bio Miloš Drašković iz Močioca, a treći Milan Žunić iz Kućana. „Teškašima“ je na jarmu bio čamov trupac od čak 1,7 kubika, a pobedio je Milan Žunić iz Donje Bele Reke, ispred Slavoljuba Lečića iz Amzića i Milojka Milićevića iz Kućana.
Sve je organizovao mladi, ali već prekaljeni rabadžija Milan Žunić (27), a pomogli su mu prijatelji i darodavci. Obezbeđen je bogat nagradni fond, pa je najveća nagrada iznosila 150 evra.
– Ovo nam je prvo takmičenje i malo smo zakasnili, ali dogovor je da se dogodine i svake naredne okupljamo na Vidovdan, kada je lepše vreme. U ovom kraju ima još mladih rabadžija. Tokom godine puno se radi i malo je slobodnog vremena, pa nam narodni sabori i takmičenja dobro dođu za držunje i predah – kaže Žunić.
Na narodnom saboru u Donjoj Kosatici iznad manastira Mileševa,takmičenje rabadžija bilo je samo deo bogatog programa. Kulturno-sportsku manifastaciju „Miholjski dani prijepoljskih sela“ organizovalo je Udruženje građana „Kosatica“, uz podršku Ministarstva za brigu o selu i Opštine Prijepolje.Najbolji među rabadžijama bio je Tomislav Matijević iz Vilova.
-Važno je da volovi budu jaki, a rabadžija sposoban. Moraš umeti da upravljaš volovima, da čuvaš i sebe i njih . Rabadžiluk je težak posao i uči se od malena . Kada uđeš u šumu volovi moraju znati za komande, da slušaju kao đak u školi, da ne bi došlo do neke povrede ili nesreće jer uglavnom se radi na nepristupačnim terenima – kaže Matijević.
Željko Dulanović