Limunada sa šafranom
Nikolići su šafran počeli da koriste u sopstvenoj kuhinji. Među njihovim novotarijama je i limunada sa šafranom koju pripremaju tako što običnu limunadu zaslade medom i u nju umrve nekoliko suvih tučkova šafrana. Što sitnije mrvice, to je efekat bolji. Napitak treba da odstoji sat-dva da limun izvuče sve lekovite sastojke iz šafrana, a mrvice koje dospeju u čašu se popiju.
Med sa šafranom
Za sebe, ali i kao poklon za prijatelje, obično pripremaju med s šafranom. U teglice od 250 grama uliju tečan bagremov med, koji je najmanje aromatičan, i umrve tri-četiri tučka šafrana. Teglice je potrebno povremeno okretati jer mrvice isplivaju na površinu. Zajedno s medom pojedu se i te mrvice.
Dodatak tvrdom siru
Šafran iz Tamniča putuje i u Siranu u Smederevo gde oplemenjuje ekstra tvrdi sir u tipu kačkavalja. Kako smo čuli od Zvonka Jovanovića, jednog od vlasnika, u njihovoj ponudi je 15 vrsta desertnih sireva s raznim dodacima i onaj s šafranom zauzima posebno mesto, jer ga do sada niko nije pravio. Isečen na veoma tanke kriške, uz čašicu penušavog pića, posle glavnog jela hedonistima pruža raj za nepce.
„Svečarska boja“ za gulaše i čorbe
Kada imaju vremena i svežu domaću piletinu, Nikolići belo meso „žrtvuju“ za gulaš, ali ne klasičan. Meso se iseče na kockice, dinsta bez luka na blagoj vatri. Pred kraj dodaju se blagi začini i sitno izmrvljen šafran. Kada god pripremaju supu ili čorbu ubace koji tučak ovog začina jer jelu daje „svečarsku“ boju.
Sladoled
Sladoled od šafrana je pravi delikates. Nikolići su zbog ovog začina nabavili i mali aparatić za pripremu hladne poslastice. Potrebno je četiri jaja, 65 g šećera, 125 ml slatke pavlake, 200 ml mleka, kesica vanil šećera i pola grama jako usitnjenog šafrana. Sve se to izmiksa da se sjedini i prebaci u aparatić za sladoled koji napravi poslasticu.
Piše: Svetlana Mujanović