Mala promena u dugoročnoj ishrani krava drastično smanjuje njihovo izbacivanje metana, utvrdili su naučnici.
Nova studija je pokazala da su male količine morske trave dodate u ishranu stoke, tokom petomesečnog perioda, dovele do toga da su životinje oslobađale 82 odsto metana, koji je veoma moćan gas sa efektom staklene bašte.
Nalazi su u skladu sa prošlim istraživanjima koja su pokazala da morske trave imaju pozitivan efekat na smanjivanje emisije metana kod stoke.
„Sada imamo čvrste dokaze da morska trava u ishrani stoke je efektivna u smanjivanju gasova sa efektom staklene bašte i da se taj efekat ne smanjuje tokom vremena“, kaže Ermijas Kebreab, direktor Svetskog centra za ishranu i poljoprivredni stručnjak na Univerzitetu Kalifornija.
Kebreab je studiju, objavljenu u Plos One, sproveo sa dr Breanom Rok.
Krave i drugi preživari proizvode metan pomoću mikroba u njihovim stomacima dok vare svoju hranu punu vlakana, u procesu sličnom fermentaciji. Metan se kraće zadržava u atmosferi od ugljen-dioksida, ali je 30 puta potentniji od njega.
Vrsta morske trave asparagopsis taxiformis može u velikoj meri da smanji proizvodnju metana kod krava.
Poljoprivreda je jedan od najvećih zagađivača i emitera gasova za efektom staklene bašte, a najveći udeo u tome snose krave i drugi preživari.
Zbog toga su proteklih godina preduzete brojne kamanje i apeli na ljude da smanje konzumaciju mesa, ali američki naučnici tvrde da to umnogome može da se poboljša ubacivanjem morske trave u meni stoke.
Izvor: RTS
Foto: Freeimages