Česta smena sunca i kiše pravi probleme poljoprivrednicima. Na usevima i voćkama su uočeni štetni organizmi koji mogu značajno da umanje rod.
Promenjivo vreme izuzetno pogoduje razvoju štetnih organizama rekla je stručnjak Prognozno izveštajne službe za zaštitu bilja Milena Marčić. U zaštiti voćarskih vrsta aktuelna je zaštita jabučastog voća od prouzrokovača bakteriozne plamenjače.
Preporučuje se primena bakarnih preparata u nižim koncentracijama jer ovo oboljenje može u roku do 2 godine da uništi čitave zasade.Period primarnih zaraza od čađave krastavosti još uvek je u toku. Proizvođači jabuka treba da primenjuju fungicide. Što se tiče koštičavog voća ono koje sada cveta, pre padavina treba da se zaštiti od munilijoza (sušenje cveta i grančica) a kod precvetalih voćki treba da se zaštiti list od šupljikavosti, pegavosti dok proizvođači šljiva, treba da se brane od žute i crvene šljivine ose.
Proizvođači pšenice treba da budu izuzetno obazrivi, kaže sagovornica.
„Mi inistiramo da se pregledaju parcele i ukoliko se uoči prisustvo bolesti da se sprovedu hemijske mere zaštite ( siva pegavost lista i žuto-mrka pegavost)“.
Kod šećerne repe se vrlo rano detektovalo izlaženje pipe sa starih repišta a rizik da ona poleti i uništi biljku je velik posebno iznad 20C.
Proizvođači luka treba da obrate pažnju na prisusvo tripse, lukove muve i minirajućeg uveluka. Intenzivan je let kupusne muve i uskoro će krenuti i kupusni moljac.
Detaljnije o svemu ovome na portalu www.pisvojvodina.com, na društvenim mrežama ili posetom najbližoj stručnoj službi.
Izvor: RTV