Насловна РАЗНО Priprema plastenika za rasađivanje paprike i paradajza

Priprema plastenika za rasađivanje paprike i paradajza

571

Veliki broj biljnih bolesti, štetočina i semena korovskih biljaka nalazi se u zemljištu, posebno kada je plastenička proizvodnja u vidu i kada često ne postoji mogućnost za zamenu mesta plasteniku, tako da nakon rasađivanja povrća upravo oni nanose ogromnu štetu i često ih je teško suzbiti. Pre nego što se krene s rasađivanjem potrebno je tretirati zemljište protiv korova (ako se ne koristi folija), biljnih bolesti i zemljišnih štetočina.

Dok je Verticillium, bolest paprike nakon iznošenja rasada na stalno mesto i jedna od izuzetno destruktivnih i ekonomski značajnijih bolesti u proizvodnji paprike iz rasada, dotle je Phytophtora bolesti rasada i paprike nakon rasađivanja. Prema tome, obavezna je dezinfekcija semena, supstrata za setvu ako je na domaćem stajnjaku i zemljišta pre unošenja biljaka, odnosno ,rasađivanja.

Dezinfekciju treba obaviti jednim od preparata Kaptanom, Ditanom, Mankogal 0,2 – 0,3 % ili u količini 50 – 80 gr/m2 . Potrebno je zatim izmešati preparat sa zemljom do dubine od 8 – 10 cm.  

Za zemljišne štetočine koristiti zemljišne insekticide na bazi aktivne materije Teflutrina, Hlorprifosa. Preparati ovih aktivnih materija na zemljišne štetočine deluju kontaktno, utrobno i inhalaciono. Unose se neposredno pre setve – rasađivanja na dubini 5 – 8 cm. Karenca je obezbeđena vremenom primene preparata i nije za povrće na zeleno (salata, spanać, mladi luk).  Međutim u nekim plastenicima i staklenicima je neophodno uraditi dezinfekciju zemljišta i basamid granulama.

Najefikasnija zaštita kada se jedan plastenik/staklenik dugo godina nalazi na istom mestu i kada su u zemljištu prisutni svi štetni agensi (uključujući i nematode), bakterije, gljive i korove postiže se primenom basamid granula u količini 40 – 50 gr/m² ili 200 – 250 gr/m³ supstrata. Priprema se izvodi 45 – 60 dana pre rasađivanja. Od 2 do 3 nedelje pre tretiranja pripremiti zemljište kao za setvu; 1 do 2 nedelje pre tretmana održavati vlažnost zemljišta od 60 – 70% vodnog kapaciteta; – temperatura za primenu preparata ne sme da bude niža od 8 °C i viša od 20 °C. Rasturiti granule po celoj površini, i ubaciti preparata na dubinu od 15 – 20 cm. Nakon toga prekriti zemljište plastičnom folijom. Posle 7 dana ukloniti plastičnu foliju i obraditi zemljište na dubini na na kojoj je vršeno mešanje sa zemljom. Potom sledi provetravanje zemljišta u trajanju od 3 – 10 dana. Zbog fitotoksičnosti koju preparat može da ispolji na gajenu biljku, ako se nije razgradio, uraditi biotest klijavosti pa  zasejati salatu. Ako salata nikne za 3- 4 dana, preparat se razgradio i nema opasnosti za rasađivanje.

Pri radu sa preparatima za suzbijanje štetnih agenasa obavezno koristiti lična zaštitna sredstva. Takođe se strogo pridržavati uputstva za primenu preparata. Praznu ambalažu ne bacati, plastičnu isprati tri puta i probušiti.

Mica Stajić PSS Vranje