После окончања главних пчелињих паша пчелари полако почињу припреме пчелињих друштава за наредну годину, које обухватају узимљавање пчела, контролу пчелињих друштава прегледом гнезда, чување оплођених матица, сужавање и утопљавање гнезда и обезбеђивање мира на пчелињаку. У нашим условима умерено континенталне климе припрема пчела за зимовање почиње у јулу и августу. А да би једно пчелиње друштво успешно дочекало пролеће мора да буде јако и бројно, да има младе пчеле и младу плодну матицу, да је у кошници мир и да је утопљена, да има довољно залиха хране и то меда доброг квалитета као и цветног праха.
– Пчелиње друштво не треба узимљавати са мање од 7 до 8 густо поседнутих улица са пчелама на оквирима у кошници. Пчелиња друштва се могу зазимити у два наставка и то празно медиште доле и плодиште горе, док се недовољно јако пчелиње друштво узимљава у једном наставку – истиче Ивица Томић, светодавац за сточарство у врањској ПССС
Зазимљавати јака пчелиња друштва
Треба зазимљавати само јака пчелиња друштва. Јако друштво треба да има 15 до 20 килограма меда по кошници, а његове предности су и то што боље одржава температуру у њој. У нашим климатским условима потребно је обезбедити крајем септембра за презимљавање најмање 3 килограма меда за сваку улицу поседнуту пчелама. Пчелиње друштво зимује, ако је обављено прихрањивање септембра и октобра са прерађеним шећерним сирупом. Да би се добила млада генерација пчела за презимљавање треба додавати течну храну у августу и септембру. Веома је битно да се обрати пажња на квалитет меда. Наиме мед од медљике садржи веома висок проценат декстрина, који није погодан за зимску исхрану. Медљика нема мириса, по укусу подсећа на слабу ракију, карамелу или смолу. Гушћа је и тешко се истреса из рамова. Пчеле обично не поклапају медљику. Такав мед треба заменити правим медом. У току јесени у нашим условима, пчелиње друштво се прихрањује сваке друге вечери са по 1 до 2 литра сирупа.
Старост матице и пчела радилица има велику улогу за њихово презимљавање. Исцрпљене матице и старе пчеле угрозиће опстанак заједнице јер у пролеће неће развити легло. Пчеле ће настојати да матицу одржавају у животу користећи задњу могућност да спасу пропадање свог друштва.
– Старост матице може се лако утврдити према леглу. Стара и исцрпљена матица полаже јаја на већем броју оквира раштркано, па је легло измешано – шарено. На једном оквиру, између ћелија са затвореним леглом врло често су присутне ћелије са отвореним леглом и ћелије са медом и цветним прахом – каже Томић.
Он нагалашава да се старост матице може одредити и преко узастопног надражајног прихрнајивања пчела. Ако матица после узастопног прихрањивања пчела не полаже јаја у концентричним круговима без прескакања ћелија сматраће се сумњивом матицом, па је такву матицу потребно уклонити из кошнице, а уместо ње додати младу матицу у Батлеровом кавезу.
Текст и фото: Гордана Настић