Kraj zime i početak proleća je period kada većina poljoprivrednih proizvođača počinje sa pripremom, takozvanih, mlakih leja u kojima se obavlja sadnja paradajza, paprike, patlidžana. Postupak pripreme leja podrazumeva dobro planiranje svih operacija, naročito kada je reč o izboru lokacije, jer ove povrtarske kulture vole puno sunca i dobru drenažu, te treba voditi računa da imaju najmanje 6 do 8 sati sunčeve svetlosti tokom dana.
– Treba izbegavati područja koja su sklona dugotrajnom zadržavanju vode, jer višak vode doprinosi češćem oboljevanju biljaka. To se odnosi i na lokacije sa jakim vetrovima jer u suprotonom vetar može oštetiti mlade biljke – poručuje Zoran Lazarov, savetodavac za ratarstvo u vranjskoj PSSS, i savetuje povrtarima da tamo gde ne mogu da izbegnu vetrove, obavezno biljke zaštite vetrozaštitnim pojasevima.
I blizina vode je, prema njegovim rečima, važna jer olakšava zalivanje biljaka tokom sušnog perioda i velikih vrućina.
– Priprema podloge podrazumeva da se zemljište na kojem će se pripremati leje dobro očisti od korova i neželjenih biljnih ostataka. Na pripremljenoj podlozi se postavljaju već izrađeni okviri od drveta, cigle ili blokova, ili se prave na licu mesta – ističe Lazarov.
Visina leje se najčešće kreće od 60 do 90 centimetara. U tako pripremljene okvire, na samom dnu se dodaje materijal za toplotnu izolaciju u vidu slame, suve trave, ili starog sena. Nakon izolacionog materijala, dodaje se materijal koji će akumulirati toplotu i biti izvor hranljivih materija u vidu stajskog đubriva, komposta ili zelenišnog đubriva u debljini od 30 do 45 centimetara. Poželjno je dodati negde oko 2 do 3 kilograma đubriva po metru kvadratnom.
– Tako pripremljen sloj se dobro natopi vodom koja podstiče proces razgradnje u toku koga se oslobađa toplota. Na samom kraju se preko svega dodaje sloj zemlje u debljini od 15 do 25 centimetara i predstavlja prikladnu podlogu za sadnju biljaka – kaže Lazarov.
Nakon izrade toplih leja počinje sadnja biljaka i tada je veoma važno da se redovno prate optimalne temperature leja, naročito tokom hladnih dana i noći. Optimalna temperatura leja se kreće u rasponu od 21 do 30 Celzijusovih stepeni u zavisnosti od vrste biljaka. Ove temperature su dovoljno visoke da podstaknu brzi rast biljaka, ali sa druge strane ne previsoke da izazovu neki stres ili oštećenje biljaka. Za većinu gajenih biljaka najoptimalnija tempertura za uzgoj je od 21 do 25 Celzijusovih stepeni.
– Za precizno praćenje temperature upotrebljavati termometar, u slučaju pada temperature ispod optimalnog, neophodno je dodati dodatni materijal za stvaranje toplote ili pokriti leje kako bi ih zaštitili od hladnoće, što će doprineti da biljke ostanu neoštećene i nastave svoj normalan rast i razvoj – podvlači na kraju Lazarov.
Tekst i foto: Gordana Nastić