Насловна РАЗНО Принос кукуруза испод сваког просека, квалитет лошији, сви у минусу

Принос кукуруза испод сваког просека, квалитет лошији, сви у минусу

498

Жетва кукуруза ове године је кренула оквирно 15.августа са просечном влагом испод СРПС квалитета од 14.5% и ово је прва година да је жетва кукуруза на доста локалитета рађена пре жетве сунцокрета. На одерђеним локалитетима и регионима већ је при самом крају, док је на другим негде око половине.

– Приноси су наравно због изостанка падавина у последњих скоро два месеца и константно високих  температура испод сваког просека – рекао је за Добро јутро Милош Никшић из Никша Аграра, наводећи да се приноси крећу од 1-2 тоне по јутру, а ретко где од 5 до 6 тона.  

– Приноси се у појединим регионима Баната и северне Бачке крећу и по 1-2 тоне по јутру, док се у неким деловима западне Бачке и Срема коси чак и до 5-6 тоне по јутру, али су то претежно изоловани случајеви где су се потрефили услови микроклимата са добром агротехником – каже Никшић констатујући да је осим лошег приноса и квалитет на незавидном нивоу.

– Нажалост ове године поред лоших приноса ни сам квалитет кукуруза није на завидном нивоу. Пре свега зрно је мање величине и претежно испод оптималног процента влаге, што повећава лом приликом жетве и манипулације – осим лошег квалитета зрна повишен је и ниво афла токсина у појединим деловима.

– Поред тога и нивои афла токсина су у појединим крајевима повишени због чега долази до додатне проблематике са даљом продајом кукуруза за организаторе производње, док су организатори свакако принуђени да приме сву робу од произвођача због раздужења, али им онда потенцијално настаје проблем враћања камиона и додатних трошкова због повишеног афла токсина који се пронађе и установи тек на истоварном месту – објаснио је Милош Никшић додајући да је на све то и цена јако ниска, што ствара додатне проблеме.

– Поред свих околности ни ситуација са ценом није на завидном нивоу, иако је нешто већа него у жетви прошле године и креће се претежно од 18.5дин/кг до 19.5дин/кг са пдв за пољопривредне произођаче у зависности од дневних кретања цена, количина и региона – због свих недаћа, како наводи Никшић, пољопривредници и тржиште ће бити у минусу, што се тиче кукуруза.  

– Када се узме у обзир тржишна цена и све остале непогоде које су и ове године задесиле пољопривередне произвођаче и организаторе производње, резултат ће бити да ће већина тржишта радити произодњу кукуруза у негативној калкулацији, док ће ретки моћи да се похвале било каквом зарадом најзаступљенијом ратарском културом у Србији – закључио је Милош Никшић.

Текст: Зорица Драгојевић