Насловна РАЗНО Pravilan odabir rane sorte preduslov za kvalitetan krompir

Pravilan odabir rane sorte preduslov za kvalitetan krompir

2781

Proizvodnja ranog krompira najčešće se započinje tokom zime u zaštićenom prostoru, obično u plastenicima. Rani krompir iz plastenika biće kvalitetan samo ukoliko se pravilno odaberu sorte koje bi trebalo da budu veoma rane i rane. Neke od njih su Jaerla, vrlo rana prinosna sorta, svetlo žute pokožice koja vrlo dobro podnosi mraz; Adora, takođe vrlo rana sorta srednje krupna, ovalnog oblika; Kleopatra crvene pokožice, daje dobar prinos; Karera vrlo krupnih ovalnih krtola; Bellarosa spada u veoma rane, ljuska je crvene boje, prekrivena ne tako upadljivom mrežicom, ima veoma krupne krtole i vrlo bogate prinose, a po ovim sobinama je i opšte poznata. Arrow je vrlo rana sorta, gomolji imaju žutu pokožicu i krem-belo meso. U odnosu na ostale rane sorte vrlo dobro podnosi temperaturne i sušne stresove.

Za ranu proizvodnju preporučuje se sadnja naklijalog semena sa razvijenim klicama između jednog i dva centimetra. Naklijavanje omogućava rano i ujednačeno nicanje, ujednačen usev i rano obrazovanje krtola. Sa naklijavanjem semena otpočinje se 4 nedelje pre sadnje.

– Naklijava se tako što se seme krompira odlaže u plitke plastične ili drvene gajbe, koje se slažu jedna na drugu kako bi se krtolama omogućio dobar protok vazduha i svetlosti u periodu kaljenja. Kasnije, krtole se izlažu temperaturnom šoku, odnosno temperatura se povećava na 18-20 stepeni Celzijusa i to postepeno od 1-2 stepena dnevno. Ovaj period traje dve nedelje – objašnjava Tatomir Srđanov, PSSS Novi Sad.

Naklijavanje je najbolje obavljati u mraku gde je neophodno održavati konstantnu temperaturu i dobru ventilaciju, sve dok se ne formiraju klice od nekoliko milimetara do pola santimetra. Ovaj stadijum karakteriše visoka osetljivost klice na mehanička oštećenja. Naklijale krtole se podvrgavaju kaljenju tako što se odlažu dve nedelje u svetloj, prostoriji s ventilacijom, pri teperaturi od oko 10 stepeni.

– Snižavanje temperature i izlaganje prirodnoj ili veštačkoj svetlosti usporiće rast klica dok se razvoj krtola nastavlja. Ovo će inicirati razvoj listova stolona i korena i formiranje hlorofila. Klijanci će nakon kaljenja ostati relativno kratki (1-2 cm) i čvrsti  – kaže sagovornik.

Priprema zemljišta je od suštog značaja za sadnju krompira, jer ovoj kulturi prija  meko, ocedno i porozno zemljište sa dobro uspostavljenim slojem organske materije. Kompost se može baciti tokom dopunske obrade zemljišta. Stajnjak se u ovom slučaju ne preporučuje, jer zna da sadrži larve raznih štetočina koje uništavaju krtonjače. Prilikom pripreme zemljišta za sadnju krompira treba uraditi i odrađene agrohemijske analize zemljišta, trebalo bi obezbediti organska i mineralna NPK đubriva, polovinu pred sadnju, a ostalo u prihranjivanju. Biljke tokom vegetacije zahtevaju umerenu vlažnost zemljišta, bez velikih promena.

– Zato se sve češće primenjuje sistem zalivanja „kap po kap”. Ispusni otvori trebalo bi da su udaljeni 20 centimetara. Trake se polažu istovremeno sa sadnjom. Preko gredica se postavlja foto ili biorazgradiva folija, što omogućava bolje čuvanje vlage i povećanje temperature tla, a naklijale krtole niču od 22-27 dana ranije – objašnjava Srđanov uz napomenu da kod ovakvog navodnjavanja nema kvašenja biljaka, prenošenja bolesti i ispiranja prihrane.

Piše: LJ. M.

Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.

Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.

Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.