Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ POVRTARI ODUSTAJU OD RANOG KUPUSA: Ulog visok, rizici preveliki, samo cena mala

POVRTARI ODUSTAJU OD RANOG KUPUSA: Ulog visok, rizici preveliki, samo cena mala

871
Baby sitting in cabbage plant. Cute little girl on cabbage field. Harvest Concept.

Piše: Jasna Bajšanski

Kupus je jedna od najstarijih povrtarskih vrsta na našim geografskim širinama. Značajnije i masovnije uzgaja se već početkom 18. veka. U ishrani se koristi cele godine na najrazličitije načine i to, počev od ranih, srednjeranih, srednjekasnih do kasnih useva za svežu potrošnju i potrebe prerađivačke industrije. Rani kupus omiljen je kao sveža salata koja se lepo slaže sa svim vrstama mesa, testenina, gulašima i paprikašima. Međutim, tradicionalni proizvođači kupusnjača u Vojvodini poslednjih godina odustaju od proizvodnje ranog kupusa. Odgovor na pitanje zbog čega je to tako, potražili smo u Futogu.

Proizvodnja ranog kupusa startuje već početkom februara i veoma je zahtevna, jer se već u proizvodnji rasada moraju obezbediti adekvatni uslovi. Pre svega, mora se imati prostor, odnosno plastenik ili staklenik, s odgovarujućim temperaturnim režimom, a da bi se to postiglo, neophodno je zagrevanje. Rasad se proizvodi u kontejnerima. Sledeća faza je iznošenje na polje gde, ukoliko u martu ili aprilu zavladaju niske temperature praćene mrazom, kao što je to slučaj ove godine, rasad može izmrznuti i tako se gubi značajan broj biljaka.

Klimatske promene gode štetočinama

Maj i jun su takođe kritični, ali ovoga puta zbog najezde insekata. U tom periodu beleži se intezivan napad kupusne muve koja, ukoliko se ne spreči, može da prouzrokuje ogromne štete, čak i do 90 odsto. U ovoj proizvodnji nema zalivanja, mada se i taj problem sve češće javlja, odnosno suša može da nastupi i krajem maja i početkom juna. Ako se sve ovo prebrodi, nastupa možda najveći rizik za proizvodnju, a to je kolebljivo tržište. Često rani kupus zna da bude jeftiniji od jesenjeg ili da zbog bolesti i štetočina i ne stigne do tezgi i rafova. Ovako o ranom kupusu priča Miroljub Janković iz Futoga, sela nadaleko čuvenog po proizvodnji istoimenog kupusa, a Futožani su za svoj proizvod dobili i oznaku zaštićenog geografskog porekla.

Slavu ovom bačkom mestu doneo je jesenji svež i kiseli kupus. Od Jankovića, koji predstavlja i Udruženje „Futoški kupus“, saznali smo da je proizvodnja ranog kupusa, čija berba počinje krajem maja i početkom juna, u ataru Futoga gotovo nestala. Na pitanje zbog čega je to tako, Miroljub odgovara da su pre 20 i 30 godina, kada se proizvodnja ranog kupusa podrazumevala, prirodni uslovi bili daleko povoljniji, posebno kada se govori o prisustvu insekata i vremenskim prilikama. Ono što je, prema rečima našeg sagovornika najvažnije, nije bilo velike potrebe za upotrebom hemijskih zaštitnih sredstava u maju i junu jer se prisustvo insekata rešavalo prirodnim putem, povećanjem vlažnosti parcela. Iako kupusna muva polaže jaja iz kojih se izlegu larve koje napadaju korenov sistem, koren se tada obnavljao mnogo brže nego što su ga insekti uništavali. Aktuelni uslovi kao da sve više pogoduju štetočinama, te zbog povećanog rizika proizvođači iz Futoga sve više odustaju od ranog kupusa, pa se ovog proleća ova povrtarska kultura našla na svega nekoliko hektara u seoskom ataru.

– Klima se promenila i donela i promene u poljoprivrednoj proizvodnji, pa tako i u uzgoju kupusnjača. Uslovi su drugačiji, pa i setvena struktura mora biti drugačija. Ono što je sasvim izvesno jeste da se mi, proizvođači, moramo prilagođavati klimatskim promenama. Proizvodnja ranog kupusa pre 30, 40 i 50 godina bila je vrlo jednostavna i moguća. Danas to nije slučaj, a ja kao proizvođač nemam odgovor na pitanje šta je izazvalo toliko povećanje brojnosti insekata. Kada racionalno razmislim, jedini zaključak do kojeg mogu da dođem jeste da je glavni krivac čovek, koji je uništio prirodnog neprijatelja kupusne muve i sada se ona nesmetano širi i premnožava. Ukoliko neko odluči da zasnuje proizvodnju ranog kupusa u Vojvodini, mora da računa da će jednom u 3 do 5 dana biti primoran da radi tretmane da bi usev održao. Tu ja postavljam pitanje da li je to kvaltetna i zdravstveno bezbedna hrana. Mi, Futožani, ne želimo takav proizvod da iznesemo na tržište – kategoričan je Janković.

Potrebni novi rani hibridi

Od ovog iskusnog proizvođača kupusa saznali smo i da autohtone sorte, kao što je futoški kupus, nisu pogodne za ranu proizvodnju. Nestale su i nekadašnje rane sorte koje su se gajile na ovom prostoru. Sada se moraju da sade hibridne kombinacije, čija vegetacija traje 50 do 60 dana. Za to vreme, povrtari brinu da ne dođe do temperaturnih šokova, poput kasnih mrazeva i temperature vazduha od 3-4 stepena.

Kupus je niskobudžetna biljka, pa tako njena cena ne može da pokrije troškove plasteničke proizvodnje, te ovi čuveni proizvođači kupusnjača ne zasnivaju uzgoj u zaštićenom prostoru. Za razliku od Futoga, kako kaže naš sagovornik, u okolini Šapca i u leskovačkom kraju ovaj vid proizvodnje je zastupljen.

Kod proizvodnje ranog kupusa sve je skupo, počev od semena pa do svih ostalih inputa, proizvodnja je neizvesna, a jedino je sasvim sigurna niska prodajna cena, posebno zbog prekomernog uvoza, zaključuje Janković