Na području Regionalni centar „Novi Sad“ usevi krompira se u zavisnosti od vremena sadnje, sortimenta i prethodno primenjenih agrotehničkih mera nalaze u različitim fazama razvoja listova do faze početka sklapanja redova. Usevi namenjeni za ranu proizvodnju su u procesu vađenja.
– Vizuelnim pregledom useva registrovano je dominantno prisustvo jajnih legala, kao i larvi krompirove zlatice (Leptinotarsa decemlineata). U toku je početak piljenja larvi ove štetočine – kažu u Regionalnom centru „Novi Sad“ Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.
Proizvođačima se preporučuje pregled useva i ukoliko registruju prisustvo larvi navedene štetočine primena insekticida na bazi aktivne materije acetamiprid (Mospilan 20 SG, Tonus, Volley 20 SP, Wizzzaard, Zlatospilan, Kestrel, Afinex, Špic) u količini 0,25 kg/ha.
– Takođe, vizuelnim pregledom useva registrovano je prisustvo vaši (Aphididae) na do 40 odsto pregledanih biljaka. Kao posledica suvog i toplog vremena intenzitet prisustva vaši u usevu krompira je daleko veći nego što je to bila situacija prethodnih sezona – objašnjavaju u RC „Novi Sad“.
Navedeni insekticid za suzbijanje krompirove zlatice delovaće i na vaši.
U narednom periodu se najavljuje nestabilno vreme sa padavinama koje mogu stvoriti povoljne uslove za infekciju od strane gljive prouzrokovača plamenjače krompira (Phytophtora infestans) i crne pegavosti krompira (Alternaria solani).
– S obzirom da usevi krompira ulaze u osetljive faze razvoja na infekciju od strane navedenih patogena, proizvođačima se preporučuje redovno praćenje vremenske prognose i pred najavljene padavine primena fungicida na bazi aktivne materije mankozeb (Dithane M 45, Mankogal 80, Vilozeb, Prevent 80 WP, Manfil 80 WP, Titular 75 WDG) u količini 2-2,5 kg/ha – savet je stručnjaka RC „Novi Sad“.
U usevima koji su namenjeni za ranu proizvodnju ne preporučuje se primena hemijskih mera zaštite.
Foto: Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja