Pčele su završile svoju radnu godinu. Ostalo je da se posle kiše nakupi polena kako bi zima bila sigurna i mirna, da se one koje nisu zaštite od varoe i da im se doda prihrana. Pčelar Saša Jeremić dobar deo posla je odradio, sada je sve na pčelinjim društvima.
Sad je u toku tretiranje protiv varoe i prihrana je pri kraju. Protiv varoe dimim košnice i koristim trake, jedna od njih je herba super stik. Mada kombinujem razne, jer mogu postati vremenom rezistentne ako koristim samo jednu – objašnjava Jeremić za Dobro jutro koji pčelama osim meda daje i prihanu u vidu sirupa.
Prihrana je sirupom u odnosu 2:1, da bude malo gušći da one što pre to usvoje. Može i invertovani sirup koji je već pripremljen kako bi što pre to uskladištile kao dodatak hrani. Ja im više ostavim suncokreta i drugog meda, a ovo dodam da se zanimaju – kaže pčelar, naglašavajući da je suša napravila problem sa polenom, ali da je ova kiša dobrodošla.
Suša je napravila problem sa polenom, malo su polena ostavile. Sad će ova kiša pokrenuti biljčice, pa će biti pojačan rad polena. Malo je oskudno kod njih, a polen im je neophodan koliko i med. Samo u toj kombinaciji med i polen biće dobro zazimljavanje i jačanje pčela– priznaje da je malo okasnio u svojim radovima i da je trebalo da počne sa pripremom za zimu već početkom avgusta.
Ja sam malo kasnije počeo, neko je to već uradio. Do kraja septembra bi trebalo sve da završimo. Kalendarska godina se kod njih završava do kraja septembra i ulaze u miran period, ne troše se. Proizvode tu zimsku pčelu koja živi od pet do sedam meseci i treba da dočeka mladu pčelu – rekao je Saša Jeremić pčelar iz Kamenova.
Tekst: Zorica Dragojević