Vizuelnim pregledom useva paprika, merkantilnog kukuruza i kukuruza šećerca registrovano je prisustvo novopoloženih jajnih legala kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis). U odnosu na period od pre nedelju dana kada su preporučene hemijske mere zaštite, broj biljaka sa novopoloženim jajnim leglima se kreće do 20 odsto.
Takođe, u poslednjih nekoliko dana na svetlosnim lovnim lampama registruje se značajno povećanje brojnosti imaga ove štetočine.
U toku je intenzivno polaganje jaja i piljenja larvi druge generacije ove štetočine.
Sve navedeno, upućuje da se nalazimo u izuzetno kritičnom periodu za zaštitu useva od kukuruznog plamenca.
Proizvođačima se preporučuje da izvrše vizuelni pregled radi registrovanja novopoloženih jajnih legala ove štetočine.
S obzirom da je od prošlog tretmana prošlo nedelju dana i da više ne možemo računati na njegovu efikasnost, ukoliko se pregledom naličja listova ustanovi prisustvo novopoloženih legala, preporučuje se primena nekog od sledećih insekticida: Coragen 20 SC (hlorantraniliprol) u količini 0,14-0,2 l/ha (karenca 14 dana u usevima kukuruza, a 3 dana u usevima paprike) – registrovan u usevima kukuruza i paprike ili Ampligo 150 ZC (hlorantraniliprol+lambda-cihalotrin) u količini 0,2-0,25 l/ha (karenca 7 dana) – registrovan samo u usevima kukuruza.
Takođe, prilikom vizuelnih pregleda registrovano je prisustvo parazitne osice iz roda Trichogramma na samim jajnim leglima, kao i parazitirana (crna) jajna legla. Ukoliko se pregledom utvrdi prisustvo crnih jajnih legala, prednost treba dati insekticidima koji nemaju štetno delovanje na korisne organizme (Coragen 20 SC).
U usevima kukuruza šećerca gde se u narednom periodu očekuje početak berbe strogo treba voditi računa o karenci primenjenih insekticida.
U usevima gde je u toku berba zabranjena je primena insekticida!