Насловна ВЕСТИ Poljoprivrednicima sve teže

Poljoprivrednicima sve teže

1718

U Bresnici kod Čačka održan je sastanak kome su prisustvovali poljoprivrednici okolnih sela, prevoznici i otkupljivači mleka. Problemi su sve veći, kao i dugovanja.

– Mi primarni proizvođači smo sada došli u situaciju da prodajemo priplodni materijal klanicama, a razlog prodaje su dugovanja mlekara i MPSV. Novca koji nam je potreban za setvu nemamo, a smatramo da bi država mogla sve to vrlo lako da reši. Najveći problemi su uvoz mleka i mlečnih proizvoda, kao i uvoz biljnih sireva, proizvoda od biljnih masti i oni uništavaju našu primarnu proizvodnju! Rešenja ovog problema nema ni posle sedam meseci, jedino što je par mlekara stalo iza otkupa, a taj višak mleka se preradi u mleko u prahu koje MPSV finansira iz našeg budžeta. Samim tim novac se uzima  iz budžeta poljoprivrede, umesto da se seljak podstiče u svojoj proizvodnji oni nas štete! Zabrinuti smo za dalju proizvodnju i otkup sirovog mleka, iz razloga što i sami znamo da se u ovom periodu povećava proizvodnja mleka jer kreće i ispaša! Cena mleka je pala od 10 do 15din po litru od oktobra 2024. a dugovanja mlekara su od mesec dana pa do dva ipo meseca ! To je veliki gubitak u našoj proizvodnji – poruka je proizvođača mleka .

Da MPSV uz ostala resorna ministarstva mora naći hitno rešenje za ovaj veliki problem, jer su sada najviše pogođenja mala i srednja gazdinstava, a znamo da su ona najrasprostranjenija u Srbiji!

Takođe se i ne slažemo sa najavama da država treba da se okrene ka velikm proizvođačima. Ako se to desi Srbija će ostati većim delom bez sela i stanovništva!

Problemi i u svinjarstvu

Što se tiče svinjarstva takođe smo imali težak period proteklih godina, pored niskih cena u otkupu i zaraze AKS, niko nas ne pita kako opstajemo. Cena tovljenika je bila u otkupu 150din, svinje van klase 120 do 130din, prasad do 320 din. Sada je cena u blagom porastu ! Cene kocentrata, komponenti, premiksa, žitarica su drastično skočile samim tim nas i proizvodnja košta više. Država mora stati sa uvozom ili ga ograničiti!

Povrtari se plaše najviše uvoza, da nam se ne vrati scenario od prošle godine, kada smo bili prinuđeni da prosipamo i tarupiramo svoje povrće. Razlog je bio nekotrolisani uvoz i pad cene u otkupu, i samim tim obustava otkupa.! Obećanja od 300 l dizela po hektaru nema za povrtare i voćare.

Inače poljoprivrednici navode da sva obećanja i potpisivani sporazumi se ne poštuju, ostala su samo obećanja, i pored dugovanja, i probijanja roka isplata subvencija i premija.

Za biljnu proizvodnju isplata po hektaru je trebalo da bude do 1.04. što nije isplaćeno, premije za mleko kasne treći kvartal još nije isplaćen, četvrti kvartal kako su rekli je tek krajem maja, što znači da prvi kvartal za ovu godinu možemo očekivati u julu mesecu!

Ostalo je još nerazjašnjeno: Upis parcela po drugom osnovu; Prirodne livade i pašnjaci;  Dizel po grlu (odnosi se na stočarsku proizvodnju); 300l dizela po h za voćare i povrtare

Izvor: Inicijativni odbor Udruženje poljoprivrednika Šajkača