Села овог поднебља се налазе у Косовскопоморавском округу на Косову и Метохији. Села имају веома висок потенцијал и основу, коју када произвођачи правилно користе високи приноси и квалитет су загарантовани. Добар им је положај, отворене плодне површине, пространи предели, што нуди могућност за бављење мешовитом производњом. То и доводи до тога да се произвођачи баве различитим пољопривредним областима, често са више њих, али има и уско специјализованих, као што су на пример повртари, воћари, сточари и др. Којом ће се делатношћу пољопривредници бавити, поред набројаних услова, важна је и традиција на газдинству, као и потребе на тржишту. Пажња се посвећује и трендовима, савременој технологији, избору садног материјала, семена, хибрида и др. Није важно како истичу и сами произвођачи из ових крајева само тек радити и обрађивати земљу, већ је важно и применити науку, односно све што је потребно током производне године. Истичу пољопривредници да је земља плодна и родна, само треба знати са њом, како је орати, кад сејати, како заштитна средства примењивати, па ће резултати бити добри. Од сточног фонда су заступљена крупна грла, овце, свиње, пчеле, живина и др.
Сви произвођачи који обрађују веће површине унапред планирају активности, организују послове, на време набављају репроматеријал, прате литературу и едукативне садржаје, консултују кад могу лица од струке, како неби ризиковали током производне године. Оре се, ђубри, сеје, бирају се сорте и хибриди, жање се, што путем постигнутих успеха и приноса пружа сигурност пољопривредним произвођачима.
Они веома воде рачуна о њивама и имању, посебно када користе ђубрива и заштитна средства. Воде бригу и око чувања и одржавања објеката, механизације, нарочито када је период ван сезоне за њену употребу. Доста њих се бави комбинованом делатношћу ратарством и сточарством, зато што производе са свог газдинства користе у исхрани гајених животиња, па на тај начин виде неку рачуницу. Нeки се поред тога баве и воћарством.
Пољопривредницима доста олакшава рад и то што због свог поднебља, локалитета, положаја парцела и типа земљишта користе расположиву механизацију. На путу до економичне производње је и њихово стечено искуство, знање у области којом се баве, размена искустава, као и рад на личној едукацији.
Традиција и њено очување у спрези са огромним радом су срж ових газдинстава. Успешно се прерађује поврће, спрема зимница. Из овик крајева, а и шире, нема ко није чуо за њихову љутеницу, ајвар, пинђур и др. Све се то производи на традиционалан начин, по рецептима које су још њихове мајке и баке примењивале. Зато и јесу укусни примарни и прерађени производи на овим газдинствима. Ту се води рачуна о целокупној технологији припреме ајвара, на пример од избора паприке, уља итд. Они чувају традицију производње хране, а у њиховој близини у месту Горње Кусцечувају од заборава народну ношњу. Вредне руке, огромна љубав, таленат и креативност израђују прелепу мушку и женску ношњу околине Гњилана, коју красе украси, вез, чипке, шајкача, мараме, китке, ресе, накит и још много тога да оне изгледају овако савршено. Ове породице израдом и чувањем ношње доприносе и очувању обичаја ових крајева. Она се облачи на свадбама, крштењима и осталим свечаним данима, фолклорним играма и др. дешавањима.
Сви домаћини су веома вредни и гостопримиви, воде своја домаћинства на најбољи могући начин, вредно и марљиво раде колико год могу са својим расположивим капацитетима.
Зоран Милосављевић дипл.инж.пољ.