Насловна РАЗНО Počelo uklanjanje otpada iz Potpećkog jezera na Limu

Počelo uklanjanje otpada iz Potpećkog jezera na Limu

666

Na Limu u Bistrici počelo je uklanjanje otpada koji se nakupio kod jedne od tri plutajuće sajle koja su postavljene jesenas kako bi se reka sačuvala od ekološke katastrofe.Procena je da kod ove plutajuće ustave, na teritoriji opštine Nova Varoš, trenutno ima više od  100 kubika raznog otpada koji je „pokupila“ reka sa mnogobrojnih smetilišta u gornjem toku kroz prijepoljski kraj  i Crnu Goru.

Poslednji put, plutajući otpad je sa lančanice kod železničke stanice u Bistrici uklonjen 4. januara. Kako kažu u Eko udruženju „Jastreb“ iz Priboja koje je angažovano na ovom poslu, u poslednja  dva i po meseca nije bilo moguće organizovati sličnu akciju zbog snega i leda koji je okovao reku.

– Krenuli smo konačno sa akcijom uklanjanja otpada, što će mo, sa dolaskom lepšeg vremena, konstantno i raditi. Tokom proleća radićemo i na uklanjanju otpada između lančanica i po usecima i zalivima, kako bi Lim i njegovo Potpećko jezero spremno dočekali turiste. Poslednjih dana društvene mreže su preplavile slike smeća na lančanici, ali ljudi moraju da shvate da je svrha lančanica upravo da sabiraju otpad kako ona ne bi plutala po celom jezeru – kaže Siniša Laković iz Eko udruženja „Jastreb“.

Na delu toka Lima kroz Srbiju, od Brodareva do brane HE „Potpeć“, jesenas su postavljene tri plutajuće barijere, za koje su opštine Prijepolje, Nova Varoš i Priboj , na čijoj su teritoriji, dobile 70 miliona dinara pomoći od Ministarstva za zaštitu životne sredine. Prva lančanica je u Jagodnjaku kod Prijepolja, druga ispod železničke stanice Bistrica,  a treća, dva kilometra uzvodno od hodroelektrane u Potpeću, na mestu gde je jezero najuže.

Lančanice su inače postavljene kako se plutajući otpad ne bi opet nakupio kod brane na Potpećkom jezeru i ugrozio rad turbina. Početkom prošle godine Potpećko jezero je na ovom delu bilo zatrpano plastikom i drugim otpadom. U višednevnoj akciji koja je usledila nakon alarma ekologa,  iz jezera je izvučeno više od 10.000 kubika raznog otpada koji je potop transporovan na regionalnu sanitarnu deponiju „Duboko“ kod Užica.

Željko Dulanović