Насловна ВЕСТИ1 PITANJA ČITALACA: Šta nije u redu s mojim lešnikom?

PITANJA ČITALACA: Šta nije u redu s mojim lešnikom?

647

Naš čitalac Sava Papić iz Subotice ima zasad leske, sorteistarski“, star pet godina, koji dobro rađa, ali ni prošle, ni ove godine nije uspeo danapabirči“ ni šaku kvalitetnih lešnika. Sva jezgra su bila smežurana, tamna i neupotrebljiva. Zamolio nas je da mu preporučimo mere zaštite.

U traženju odgovora pomogla nam je diplomirana inženjerka Katarina Radonjić,savetodavac u Poljoprivrednoj savetodavnoj službi u Vrbasu, koja se s ovim problemom često sretala u zasadima leske kod tamošnjih voćara.

Istraživanja inženjerke Radonjić pokazala su da je problem u zasadu leske našeg čitaoca nastao “združenim“ radom gljiva i smrdibuba.

– Trulež jezgra lešnika izaziva gljiva Nematospora coryli, koja živi kao saprofit na leski – kaže naša sagovornica. – Gljiva se razmnožava pupljenjem kao kvasac, a s ploda na plod, i s voćke na voćku prenose je insekti, ubodom. U ovom slučaju to su stenice, poznatije kao smrdibube, koje rilicom, ubadajući plod, u njega ubace i spore gljive i one u njemu pupe, rastu i razmnožavaju se i izazivaju truljenje jezgra lešnika. Ovako zaražena jezgra crne su ili tamne boje. Sušenje počinje od vrha i širi se na dole, plod je sitan i deformisan, kiselkasto-gorkog ukusa i neupotrebljiv je za ishranu. Vrlo često se na spoljašnjem delu ne vide simptomi, a oni se razlikuju u zavisnosti od toga kada je nastala zaraza.

Ukoliko je plod zaražen rano, u vreme njegovog formiranja, a to je tokom maja i juna, tada kompletno jezgro propada, pa su takvi plodovi šuplji. Ako se s unutrašnje strane praznih plodova uoče i kapljice smeđe boje, to je najpouzdaniji znak da je jezgro zarazila ova gljiva. Kod drugih prouzrokovača sušenja jezgra ovih kapljica nema.

Ako je stenica plod ubola u kasnijoj fazi razvoja, kada je već bio formiran, jezgro se suši, menja boju i ukus, a nešto ipak ostane u plodu. Ali, ni takva jezgra nisu za ishranu.

Iako je prouzrokovač ovih promena gljiva, zaštita je usmerena na stenice. Da nije njih, spore gljive ne bi mogle da dospeju u plod lešnika. Suzbijanje ove gljive je uglavnom preventivno, a sprovodi se u vreme formiranja plodova.

Sve mehaničke povrede mogu biti put za ulazak gljive, pa ih je potrebno smanjiti na najmanju meru.

– Lešnik od stenica treba zaštititi čim se formira plod, to je i vreme kada se stenice masovno javljaju – savetuje inž. Radonjić.- Mogu da se koriste insekticidi na bazi cipermetrina – Cipkord 20-EC, Fastak 10-EC, Konzul, ili pak Mospilan 20 SG, Mospilan, i kombinacija Talstara i Kalipsa.