Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Петунија – лепотица сунца

Петунија – лепотица сунца

1528

Петунија која припада породици помоћница стигла је из Јужне Америке и већ се одавно одомаћила код нас. Ретки су они који неће застати пред овом пузавицом и са дивљењем је погледати. Можда само неки од нас којима она баш никако неће да опстане, па смо помало кивни на њу.

Има их у скоро свим бојама, и пругастих и шарених, могу да се саде у баште, жардињере и саксије. Једне су од омиљених балконских биљака, највише зато што им  је период цветања дуг. Уколико их добро одржавате могу цветати од пролећа до касног лета и јесени. А да би и ваше петуније констатно цветале и шириле свој пријатан и специфичан мирис потребно је обезбедити им одређене услове које траже.

Најважније је да за почетак набавите младе и здраве биљке од проверених расадничара. Бирајте компактне и ако може оне које још не цветају – брже ће се прилагодити. Немојте заборивити да петуније воле светло, идеална им је источна позиција, оне су биљке сунца и без њега вам неће цветати. Када донесете кући своју петунију, најбоље је да је пресадите, водите рачуна да саксија, жардињера или посуда у коју је пресађујете, обавезно има дренажни слој или дренажну пластику у саксији. У земљу додајте по мало компоста. Уколико их садите у башти, морате бити сигурни да су мразеви прошли и посадите их на размаку од 30 – 40 цм.

Пресудно је да их редовно заливате. Најбоље је да их заливате два пута дневно, ујутру и увече. Немојте је заливати док је сунце, јер јој је тада и земљиште око ње загрејано, чак вруће, и то јој неће пријати. Отприлике једна развијена биљка у једном оброку попије око 3 дцл воде. Како су нас саветовали у расаднику „Loc“ из Будисаве, воду не треба просути одједном, онда се деси да вишак исцури у тањир, и биљка га не усвоји. Потребно је воду сипати лагано да остане при корену и да је петунија искористи. Петуније ђубрите једном недељно приликом заливања. У овом расаднику се може набавити и прилагођено ђубриво за петуније. Значи, распитајте се код продавца са чиме и како да ђубрите ваше петуније.

Код петунија нема пуно штеточина, најчешће су то лисне ваши и пужеви. Немојте влажити и прскати лишће и цвеће како не би стварали потребну подлогу за развој болсти.

До средине лета већина петунија добије врло дуге стабљике, често без листова. Да би петуније лепо цветале, изданке треба орезати на отприлике половину од њихове дужине. На тај начин ћете је подстаћи да више цвета.

Важно је да редовно уклањате пожутеле листиће и цветове. Водите рачуна да не извучете само суви цвет, како то углавном сви урадимо, већ и целу чашицу из које се цвет отворио. На тај начин ће петунија више цветати, а чашица са прецветалим цветом неће вући енергију из целе биљке.

Р.Д.Ј.