Stari delovi pruga, koji bi inače završili na otpadu, u rukama Saše Čolaka iz Banatskog Velikog Sela kod Kikinde dobijaju novu svrhu. Tako je nastao nakovanj, koji može biti i ukras, ali i deo svake zanatske radionice. Pored toga, Čolak je restaurirao 70 godina staru vagu, koja će svoju primenu imati najviše u pčelarstvu
Budući da su pčele trenutno u fazi mirovanja, a stručni skupovi se ne organizuju zbog epidemijske situacije, Saša Čolak, pčelar iz Banatskog Velikog Sela nadomak Kikinde pronašao je način da praktično ispuni slobodno vreme. Kao čovek koji je ceo životni, ali i radni vek, proveo pokraj pruge, u njoj je našao inspiraciju da od starog stvori nešto novo. Priča je počela sada davne 1987. godine.
„Dobio sam na poklon komad šine iz 1886. godine, poreklom iz Rešića u Rumuniji, gde je bila čeličana koja je proizvodila te šine. Taj komad se godinama vukao „od nemila do nedraga“, od ugla do ugla. Palo mi je na pamet da pokušam da napravim nakovanj od njega. Uopšte nije komplikovano i teško. Traži malo vremena, ali to mi je i bila želja – da potrošim slobodno vreme“, rekao je Saša Čolak.
Slobodno vreme Čolak je utrošio i na restauraciju vage, koja je bila u poslednjoj fazi raspadanja. Popravljanje je trajalo desetak dana.
„Ima tu i bravarije i stolarije i na kraju, od nečega što je trebalo da završi na smeću, napravio sam ukras koji je, realno, funkcionalan, tako da, ako treba nešto na njoj da se meri, može bez ikakvih problema“, izjavio je Saša Čolak.
U poslovima reparacije Saši društvo najčešće pravi 14-godišnji sin Vasilije. Iako ga, kao tinejdžera, zanimaju neke drugačije stvari, pronašao je ponešto zanimljivo i u restauraciji.
„Interesantan deo jeste to što od nekih starih stvari nešto što funkcioniše i što može da se koristi svakodnevno“, rekao je Vasilije Čolak .
Čolak već razmišlja o tome šta bi mogao biti naredni korak u tom interesantnom hobiju. Nada se da će tako uspeti da spoji lepo i korisno, odnosno da istrošenim stvarima udahne novi život.
Izvor: RTV
Foto: RTV