Насловна РАЗНО Пажљиво с пестицидима

Пажљиво с пестицидима

529

Пестициди су корисни, без њих се не може ни замислити савремена конвенционална производња биљака, али траже пажљиво руковање. Узгред, нису ни свемогући. Непажљиво одабран препарат, примењен у погрешно време у неодговарајућој концентрацији, може да донесе већу штету него корист.

Већина препарата су отрови. Ако случајно доспеју на кожу, треба их одмах испрати водом и сапуном, који истовремено и убрзава њихово разлагање. Током рада препаратима не сме се јести, пушити и пити вода. Уколико храна дође у контакт с пестицидима, не сме се давати животињама, већ је ваља спалити или закопати.

Сва средства, неотворена и преостала од претходног прскања, чувају се у закључаном орману, на сувом, тамном месту, у оригиналној амбалажи. Њима се не рукује голим рукама, а мешају се штапићима или другим направама које се користе само за ту намену. У прскалицу се уливају уз помоћ левка, одмеравају се вагом, пипетама, мензуром. Они у облику прашива или гранула прво се растворе у мало воде, направи се паста која се затим разреди.

Када се прскалица напуни, ваља проверити да ли раствор негде цури, да се то не би десило у току рада. Чим се посао заврши, прскалицу и употребљене посуде прво ваља испрати са мало воде, која се улије у претходно ископану јаму, а затим се све добро испере под јаким млазом. Празну амбалажу треба спалити, а на пластичним флашама пробушити дно, да се не би поново користиле.

Прска се рано ујутру или касно увече, никада по јаком сунцу, по тихом времену без ветра, и када за наредних неколико сати није најављена киша.

Средства за заштиту биљака на тржиште долазе у оригиналној амбалажи и уз свако се налази упутство за припрему. У њему је најчешће наведено на које болести или штеточине делује, у којој концентрацији се користи, и каренца. Пре припреме раствора све ово ваља детаљно прочитати и поштовати препоруке.

Пре припреме раствора ваља на дохват руке ставити одмерене количине препарата, посуде за припрему паста или концентрованог раствора, када је пестицид у облику течности, прскалицу чија је исправност проверена чистом водом, воду и заштитну опрему, пре свега гумене рукавице. Припремљен концентрован раствор се помоћу левка улије у прскалицу у којој је трећина потребне количине воде, а преосталом водом се грубо испере посуда за припрему раствора, улије у прскалицу и допуни до потребног нивоа. Прскалица се никада не пуни до врха, оставља се одређени простор за ваздух.

Сви који штите биљке треба да имају гумене рукавице, маску за нос и уста, шешир и заштитно одело. Оно не мора да буде направљено специјално за овај посао, може да буде старија одећа која ће се користити само за прскање, и која ће се после сваког посла опрати. Раствор који преостане у прскалици не сме се оставити за следеће прскање, или биљке прскати у још једном пролазу, нити изливати на парцелу или у канализацију. Треба увек имати на уму да су то отрови који могу да загаде земљиште, ваздух и воду.

Р.Д.Ј.