Насловна РАЗНО PAVLE RADANOVIĆ, SOMELIJER: Bez ljubavi nema ni dobrog vina

PAVLE RADANOVIĆ, SOMELIJER: Bez ljubavi nema ni dobrog vina

1452

Na poslednjem Sajmu vina u Beogradu podeljena su brojna priznanja, a vina vinarije Dibonis privukla su pažnju ne samo brojem osvojenih odličja, već i kombinacijom zanimljivih imena i interesantnog ukusa. Među njima je i brend Arhangel čiji je tvorac Novosađanin Pavle Radanović, somelijer vinarije Dibonis i vajnmeker sopstvenog brenda Arhangel.

  • Ime brenda Arhangel svima se sviđa – počinje priču Pavle. – Počelo je kao ideja da se vina nazovu Mefisto (crveno) i Arhangel (belo), ali sam brzo odustao od te ideje, bilo bi potrebno svima objašnjavati ko je Mefisto, uz obavezno propitivanje lektire, Fausta. Spontano se brend Arhangel sam po sebi iskristalisao, a vina će nositi imena anđela, odnosno Arhangela. Vina su sama sebi dala, odnosno, birala imena. Kad se pročitaju opisi i priče o arhangelima Urijelu i Gabrijelu, sve dobija dubinu i postaje još zanimljivije.

Arhangel vina – Urijel i Gabrijel, vina su sorte krokan muskat, od koje se pravi „kraljevsko vino“. Istorija ove sorte obavijena je velom tajne, a pretpostavlja se da je stigla iz Alžira, preko Francuske. Godinama je uspevala samo na Bisernom ostrvu kraj Novog Bečeja, a poslednjih godina ovu sortu pokušavaju – i uspevaju – da gaje i na drugim našim prostorima, između ostalih na Fruškoj gori i u okolini Subotice. Krokan muskat, kažu, pili su carevi, voleo ga je i Josip Broz Tito, a i Putin je, kažu, u njemu uživao.Na Biserno ostrvo, pretpostavlja se, loza je stigla krajem 19. veka. Legenda kaže da je izvesni grof Rohoncije posadio ovu neobičnu sortu koja daje vino prefinjenog mirisa. Svestan kvaliteta grožđa, grof je lozu tad posadio i na brojnim drugim lokacijama širom Evrope, ali se održala samo kod nas, i danas se smatra srpskom autohtonom sortom. Iako podložan bolestima, osetljiv prema sivoj plesni i niskim temperaturama, muskat krokan je pun razvoj doživeo na petnaestak hektara vrlo plodne podloge Bisernog ostrva. Poseban efekat na razvoj loze imao je refleks sunčevih zraka sa reke i izraziti mikrolokalitet. Nakon doba filoksere, kada je devedeset procenata svetskih vinograda uništeno i kad se krenulo u obnavljanje sorti, pokazalo se da ovaj muskat ne može da se održi ni na jednom mestu osim Bisernog ostrva i Vojvodine. Svoje autentično vino grof je od tada kao poklon slao na razne evropske dvorove, prijateljima, poznatim političarima, bogatašima, gradeći izuzetno prepoznatljiv brend. Karton ovog egzotičnog proizvoda, kao znak pažnje, poštovanja ali i prestiža, danas bi dostigao sumu od oko hiljadu evra.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us