Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Paprika kraljica zimnice

Paprika kraljica zimnice

1851

RECEPTI JAGODINSKIH DOMAĆICA

Kuvanje povrća i voća od davnina je način da se obezbedi kvalitetna hrana za zimski period. Međutim, kada je reč o našim domaćicama, priprema zimnice ima i posebnu dimenziju. Naše bake, majke, komšinice, prijateljice s ljubavlju pripremaju slatke, slane i kisele đakonije koje vole njihova deca i najmiliji. U zimskim mesecima šarena zimnica je izvor vitamina i nezaobilazan ukras na trpezi, pogotovo slavskoj.

Početak jeseni je vreme kada se šarenilo povrća s pijačnih tezgi po oprobanim domaćim receptima preseli u tegle. Nekada se po bogatom špajzu i podrumu poznavala vredna domaćica, a danas se sve više zimnica kupuje na pijaci.

Dijana Mihajlović i Jasmina Andrejić članice su Udruženja „Slatki osmeh“ iz Jagodine. Ovo udruženje okuplja žene koje, pre svega, spremaju torte i kolače, ali i slana jela, i zimnicu. One već 30 godina prave zimnicu, uglavnom za sebe i svoje porodice, ali i za prijatelje i sve koji žele da uživaju u srpskoj tradicionalnoj zimskoj hrani. Sa čitaocima revije „Dobro jutro“ podelile su svoje recepte.

Foto: AdobeStock

Ajvar s plavim patlidžanom

Dvanaest kilograma paprike i 6 većih plavih paradajza obariti u 3 l vode. Dodati šećer – jedna šoljica za belu kafu, so – jedna šoljica za belu kafu, ulje – jedna šoljica za belu kafu i esencija – jedna šoljica za crnu kafu. Bari se kratko, dok ne omekša, a zatim se iscedi i samelje. Kuva se u 1,5 l ulja, a gotovo je kada kašika ostavlja trag u šerpi. Sipa se u vruće tegle, zatvara se, tegle se okrenu i pokriju ćebetom. Pusti se da odstoji 24 sata.

Salata sa zelenim paradajzom i šargarepom

Za ovu salatu je potrebno 5 kg zelenog paradajza i 2 kg šargarepe. Sve se samelje, stavi se 600 g ulja, 2 kašike šećera, 2 kašike soli, jedan konzervans i ukuva se oko sat vremena, dok ne ispari voda iz paradajza. Može i ljuto da se doda, ako neko voli. Koristi se kao salata i kao namaz.

Paprika s renom

Uzme se 5 kg crvene kraće paprike koja može da stane u teglu, 150 g rena, 150 g belog luka, 2 kašike šećera, 2 kašike soli, 2 l vode i 1 l sirćeta. Voda, sirće, so i šećer se stave da provri. Paprika se iseče na pola i stavi u pripremljenu tečnost da se malo obari, oko dva minuta, ne više, da ne bude mekana. Zatim se izvadi i stavi u posudu da malo odstoji, sat ili dva i, dok je mlaka, ređa se u tegle. Red paprike, red samlevenog rena i belog luka i tako dok se tegla ne napuni. Sipa se i tečnost u kojoj se barila.

Bugarski ljutiš

Potrebno je 4 kg paradajza, 5 kg paprike, 5 dl ulja, 1,5 dl alkoholnog sirćeta, 2 kašike soli, 3 kašike šećera, 3 glavice belog luka, vezica peršuna i 5 ljutih papričica.

Papriku ispeći kao za ajvar, oljuštiti i samleti na vodenici za meso. Paradajz se samelje na vodenici koja odvaja koru, stavi se u veću šerpu i kuva sat vremena. Posle sat vremena se doda paprika i sve ostalo, pa se dodaju sitno iseckane ili samlevene ljute paprike i kuva se još sat vremena. Sipa se u vruće tegle, okrenu se i čeka se da se ohlade.

Ajvar

Pedeset kilograma paprike (preporuka je dukat paprika, jer nema puno vode i ravna je, pa je dobra za pečenje) ispeče se, oljušti i iscedi. Zagreje se litar ulja, 200 g šećera, 150 g soli i čaša alkoholnog sirćeta. Kada bude vruće ulje, sipa se paprika i uz mešanje se kuva oko sat vremena. Vruć ajvar se stavi u vrele tegle koje se zatim okrenu naopako. Ne stavlja se konzervans.

Kisela somborka

Potrebno je 5 kg očišćene paprike somborke, 2,5 l vode, 1 l sirćeta, so po ukusu, malo šećera i vinobran. Kad sve provri, prelije se paprika, malo se pritisne i ostavi se da odstoji 24 sata. Zatim se pakuje u tegle – red paprike, red belog luka i red peršuna. Nalije se tečnost.

Može da se pomeša bela i crvena somborka, jer je tako lepše za serviranje uz predjelo.

Marinirani vrganji

Četiri kilograma vrganja se operu, očiste i iseku na listiće. Stavi se da provri 2 litra vode, 1 l belog alkoholnog sirćeta, 2 kašike šećera, 1 kašika soli i ½ konzervansa. U to se stave pripremljeni vrganji. Malo vri, oko pet minuta i za to vreme se skida pena. Zagreju se tegle i vreli vrganji i tečnost se sipa u tegle.

Marinirani vrganji mogu da se jedu kao salata, kao dodatak jelima, a dobri su i za gulaš.

Kiseli kupus

Očistiti kupus, izvaditi koren i tu staviti po kašiku soli. Glavice kupusa se ređaju uspravno u buretu. Tako odstoji dva dana. Zatim se doda hladna voda. Može da se ubaci koren belog kukuruza ili cvekla. Ne pretače se. Može za mesec dana da se ukiseli.

Najbolji za sarmu je futoški beli kupus.

Šarena salata

Dva kilograma paprike, 2 kg krastavaca, 2 kg kupusa, 2 kg šargarepe. Sve se isecka na kolutove, a kupus izrenda. Prelije se sa 1 l sirćeta, 200 g šećera, 200 g soli i doda se konzervans i vinobran. Ostavi se da prenoći i povremeno se promeša, a zatim poređa u tegle.

Feferoni

Od 10 l vode odvoji se jedan litar, gde se sipa 250 g esencije, 200 g šećera i 300 g soli. Kada se pomeša, dodaju se dva konzervansa i jedan vinobran. Ostavi se da se otopi, zatim se nalije u tegle s feferonama.

Lovačka salata

Potrebno je 5 kg paradajza i 2 kg paprike za ajvar. Paprika se ispeče, a paradajz se samelje i uprži u 700 g zejtina. Kada voda ispari, ubaci se seckana ili mlevena ispečena paprika, doda se 10 ljutih paprika venčara koje se samelju bez semenki. Doda se 200 g šećera i 150 g soli i konzervans. U vruće tegle se sipa salata. Veoma je ljuto.

Kečap

Deset kilograma paradajza se samelje na vodenici koja odvaja koru. Stavi se da vri, povremeno se meša. Posle sat vremena kuvanja doda se 200 g gustina koji se pre toga pomeša sa 500 g šećera i 150 g soli. Kuva se još sat vremena. Na kraju se doda kesica origana i konzervans. Sipa se u vruće tegle koje se okrenu i ostave da prenoće.

Paprike punjene kupusom

Papriku baburu očistiti od semenki, oprati i ostaviti da se iscedi. Kupus naseći kao za salatu i staviti sirće, zejtin, so i malo bibera. Kupusom, koji se dobro iscedi, napuni se paprika, tako da bude veoma sabijeno. Zatim se stavi u tegle i nalije sirćetom od kupusa. Može se dodati biber u zrnu. Ne mora da se stavi konzervans. Ova salata je vrlo ukusa i dekorativna.

Piše: Jelena Lukić