Pogon za otkup i plasman meda „Naš med“ u Rači Kragujevačkoj u martu bi mogao da bude svečano otvoren, a prvi otkupi, koje nestrpljivo čeka preko 10.000 pčelara u Srbiji, mogli bi da počnu ovog leta. Objekat je građevinski završen, a većina opreme je već u fabrici. Montirana je odgovarajuća trafostanica, napravljeni su prilazni putevi, kao i saobraćajnica koja povezuje ovaj pogon s Koridorom 10 preko Lapova.
Bruto površina objekta je 1.500 kvadratnih metara. U izgradnju i opremu, do početka februara ove godine utrošeno je 1,4 miliona evra. Ovaj pogon, koji su izgradili Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) i Opština Rača, uz pomoć Vlade Srbije, jedinstven je na prostoru Jugoistočne Evrope. Pčelari će na jednom mestu moći da predaju svoje tržišne viškove.
Jedini uslov je da med bude čist
- Pogon za prikupljanje, preradu i plasman meda opremljen je homogenizatorom kapaciteta 22 tone, i ta količina odgovara utovaru u jedan šleper. On služi za ujednačavanje kvaliteta meda. Dopremljena je i komora za dekristalizaciju. U martu ćemo upriličiti svečano otvaranje, i tada će u fabrici početi uhodavanje sistema rada, odnosno obuka zaposlenih, obezbeđivanje dozvola i sertifikata za izvoz. Očekuje se da će fabrika punim kapacitetom početi da radi u junu ili julu – kaže Dragan Milovanović, predsednik Društva pčelara „Karađorđevo Trmčište“ iz Rače.
U okviru pogona nalazi se i magacinski prostor, opremljen regalima za palete. Tu će se skladištiti burad od po 250 do 300 kilograma. Ukupan kapacitet magacina je 750 tona i ta količina trebalo bi da se obrne 4 puta godišnje. Krajnji cilj je da se godišnje uskladišti i doradi 3.000 tona meda, spremnog za izvoz.
Predviđeno je da registrovani pčelari iz Srbije, koji rade po principu dobre pčelarske prakse, predavaju med u Raču. Taj med mora da bude apsolutno zdrav i onakav kakvog ga je pčela donela iz prirode, bez ikakvih dodataka.
- Prilikom prikupljanja meda na terenu uzimaće se uzorci. Ukoliko je med ispravan, ambalaža će se pečatiti. Teži se idealnom sistemu, da bi pčelar, ako danas preda med u pogon, već sutradan mogao da dobije novac. Tražimo sada inostrane kupce, a 90 posto proizvodnje ići će u izvoz bez posrednika. Taj deo marže koji su uzimali posrednici za sebe, uz pomoć ovog pogona dobijaće pčelari – objašnjava Milovanović.
Kupci su za sada zainteresovani za kupovinu meda u buradima, ali, prema Milovanovićevim rečima, radi se na nabavci linije za mala pakovanja, namenjena domaćim trgovinskim lancima. Za tu opremu potrebno je još oko 470.000 evra.
Rad pogona biće moguće pratiti 24 sata dnevno, preko 43 nadzorne kamere. Svaki pčelar, koji je član SPOS-a, pomoću broja članske kartice moći će da se konektuje na sajt i, kako naglašava Milovanović, u svakom momentu može da prati šta se dešava u fabrici.
B. Nenković
Dobro jutro broj 575 – Mart 2020.