Uzgoj prepelica je sve popularniji u mnogim zemljama zbog isplativosti i zdravstvenih koristi. Prepelice se uzgajaju zbog mesa, jaja i perja.
Evo nekih osnovnih saveta za uzgoj prepelica:
Izbor prostora: Prepelice se mogu uzgajati u zatvorenom ili na otvorenom, ali treba izbegavati mesta s prevelikim vlagom ili temperaturom. Prostor u kojem se uzgajaju treba da bude dovoljno velik za kretanje i hranjenje, kao i dobro osvetljen.
Prepelice se mogu hraniti komercijalnom hranom ili s mešavinom zrna, zelenila i belančevina. Važno je osigurati dovoljno proteina u ishrani, posebno ako uzgajate prepelice za jaja i meso. Njima je potrebna sveža voda. Ona bi trebalo da bude uvek dostupna i u čistim posudama. One su relativno jednostavne za negu, ali treba paziti na njihovu higijenu i zdravlje. Redovno čistite prostor u kojem se uzgajaju, menjajte im legla i držite ih na sigurnoj udaljenosti od štetočina.
Prepelice se mogu razmnožavati prirodnim ili veštačkim putem. Veštački uzgoj podrazumeva upotrebu inkubatora za izleganje jaja.
Uzgoj prepelica može biti profitabilan posao, ali kao i svaki posao, zahteva vremenski i finansijski angažman, pa je važno sve pažljivo planirati pre početka uzgoja.
Prepelice su ptice koje su poznate po tome što mogu biti izvor hrane, ali i kućni ljubimci. U nekim zemljama, preparati od prepelice se koriste i kao narodni lekovi za određene zdravstvene probleme.
Ove ptice podložne su nekim bolestima koje mogu uticati na njihov rast i razvoj. Među najčešćim bolestima prepelica su infekcije respiratornog trakta, poput bronhitisa i pneumonije. Takođe, mogu se zaraziti različitim parazitima, kao što su krpelji, buve, razni crvi. Podložne su i infekcijama sistema za varenje, poput kokošje dizenterije, koja može da prouzrokuje proliv, gubitak apetita i dehidraciju. Kad su u pitanju virusne bolesti, prepelice su podložne različitim virusnim bolestima, kao što su gripa ptica, njukaslova bolest i slično. One mogu biti pogođene različitim bolestima kože, kao što je perut ili osip.
Za sprečavanje bolesti kod prepelica važno je održavati higijenu u kavezima i okolini, pružati im adekvatnu ishranu, vodu i uslove života, uz redovne veterinarske preglede, kako bi se bolesti otkrile u ranoj fazi.
R.D.J.