U većini krajeva gde se gaje žitarice, zrna žitarica predstavljaju glavne koncentrate koji se daju govedima rasa za meso i za ovu svrhu ona su nenadmašiva kad se daju, ako im se isprave nedostaci a iskoriste njihove dobre odlike. Za proizvodnju goveđeg mesa mogu da se upotrebe sva zrna žitarica. Izbor zavisi od cene i raspoloživosti. U svim krajevima gde je kukuruz vodeća kultura kod tova goveda, obično se daje kao jedina ili bar kao glavna zrnasta hrana. Dobro seno u velikoj meri ili u celosti popunjuje nedostatak belančevina u zrnu žitarica, a daje i veliku količinu kalcijuma i karotina.
Belančevinasti dodaci koji se najviše upotrebljavaju kod goveda rasa za meso jesu pamučno brašno, sojine uljane pogače i laneno brašno. Zbog toga što je bogato belančevinama, kalcijumom i u vitaminima, seno od leguminoza dobrog kvaliteta predstavlja jedno od najboljih kabastih hraniva kod goveda rasa za meso. Ono je naročito korisno za održavanje priplodnih goveda u dobroj kondiciji. Mešano seno dobrog kvaliteta koje sadrži znatnu količinu leguminoza je odlična kabasta hrana kod goveda za tov.
Ako se daje dovoljna količina belančevinastog dodatka, kao i krečni dodatak, tovna goveda hranjena obrokom zrnaste hrane mogu da postignu otprilike isto tako brze priraste sa dobrim travnim senom kao kabastom hranom, kao i kad im se daje seno leguminoza. Ipak, vrednost travnog sena biće znatno manja od vrednosti sena leguminoza, pošto je za balansiranje obroka potrebno više belančevinastog dodatka.
Često se tovna goveda, pa i druga goveda rasa za meso, hrane suvom kabastom kukuruznom ili sirkovom hranom ili neiskomušanim kukuruzom. Kao i kod travnog sena, bolji rezultati se postižu kad se tovnim govedima zajedno s kukuruzom ili sirkovom suvom kabastom hranom daje nešto sena leguminoza ili nešto silaže nego kad suva hrana predstavlja jedinu kabastu hranu.
Gde god uspeva kukuruz ili sirak, silaža ovih kultura predstavlja veliku vrednost za pojeftinjavanje troška proizvodnje goveđeg mesa.
Kukuruzna ili sirkova silaža mogu na zadovoljavajući način da se upotrebe kod tova goveda kao jedina kabasta hrana, ako se daje dosta belančevinastog dodatka da bi se izbalansirao. Pri običnim uslovima ipak je pametno da se tovnim govedima, pored silaže, daje mala količina dobro osušenog sena ili druge kabaste hrane.
Završavanje tova goveda na paši ima znatna preimućstva, ali i velike nedostatke. Da bi se postiglo mnogo od koristi koju ima paša za tovljenje goveda i da bi se izbegli znatni nedostaci, pašnjačko se tovljenje često kombinuje s relativno kratkim periodom završavanja tova u tovilištu. Goveda se najčešće zadrže na dobroj paši sve do sredine leta. Ona se tada stave u tovilište pa se tove tovnim obrokom zrnaste hrane 90 i više dana.
I. Š.