U cilju poboljšanja položaja žena na selu, nedavno je osnovan Savez seoskih žena Srbije, čije će sedište biti u Guči – najpoznatijem selu u Srbiji, koje se u našoj zemlji i širom sveta proslavilo po Dragačevskoj zadruzi žena „Rajka Borojević“, najstarijoj ženskoj zadruzi u Srbiji, osnovanoj 1952. godine u dragačevskom selu Donji Dubac i Dragačevskom saboru trubača u Guči, koji je od osnivanja 1961. godine do sada, za 63. godine održavanja posetilo preko 15 miliona gostiju iz celog sveta. Dragačevska zadruga žena “Rajka Borojević“ je sa svojim radovima na izložbama podržavala organizovanje Dragačevskog sabora trubača od njegovog osnivanja 1961. godine, pa je otuda i prirodan izbor da sedište nove krovne organizacije Saveza seoskih žena Srbije, bude upravo u Dragačevu i Guči – koji su simboli ženskog organizovanja u Srbiji.
Na trodnevnom skupu u Guči, predstavnici udruženja, saveza, zadruga i socijalnih preduzeća iz svih 30 okruga u Srbiji sa gostima iz Slovenije, posetili su izložbu Dragačevske zadruge žena „Rajka Borojević – heroina jednog vremena“ i Muzej Dragačevskog sabora trubača, kao dobre primere organizovanja seoskih žena i muškaraca u cilju opstanka i održivog razvoja seoskih zajednica u Srbiji.
Nakon toga je za učesnice skupa organizovano više radionica i prezentacija koje su su se bavile raznovrsnim temama. Prvo je održana radionica o “Značaju udruživanja seoskih žena“ i prezentovani dobri primeri prakse u užičkom kraju. Podjednako su bile zapažene i prezentacije: Udružene seoske žene: “Dragačevska zadruga žena – Rajka Borojević i Zlatiborske pletilje – Dobrila Smiljanić“, „Rodna ravnopravnost u opštinama i gradovima Srbije“, „Savez seoskih žena Slovenije“ i „Seoski turizam u Sloveniji“.
Kako navodi Dušan R. Ivanović, predsednik Upravnog odbora LAG-a Dragačevo – Jelica – Zapadna Morava i rukovodilac projekta, osnivanjem Saveza seoskih žena Srbije realizovani su u potpunosti ciljevi projekta „Umrežavanje udruženja seoskih žena u Srbiji“:
– Uspešno smo ažurirali bazu podataka o udruženjima i organizacijama seoskih žena u Srbiji. Organizovali smo u Guči trodnevne obrazovno – informativne radionice i prezentacije, na kojima su razmenjene informacije, znanja, veštine i predstavljeni primeri dobre prakse seoskih žena iz Srbije i Slovenije, sa kojima smo ukazali na to koliko je značajno organizovanje, udruživanje i saradnja žena sa sela na putu njihovog ekonomskog, kulturnog i socijalnog osnaživanja i poboljšanja položaja u lokalnoj i široj zajednici.
Uspeli smo da okupimo udruženja i organizacije seoskih žena iz Srbije sa lokalnog nivoa i organizujemo ih na okružnom i nacionalnom nivou, a to podrazumeva pored izbora rukovodstva Saveza i planirnje rada specijalizovanih odbora za razne vrste delatnosti i zanimanja. Posebno se zahvaljujemo Ireni Ule, predsednici Saveza seoskih žena Slovenije na višegodišnjoj saradnji i podršci u osnivanju Saveza seoskih žena Srbije. Osnivačka skupština Saveza seoskih žena Srbije je kruna realizacije našeg projekta i na to smo posebno ponosni – rekao je Ivanović.
Podršku osnivanju Saveza seoskih žena Srbije pružila je grupa seoskih žena i organizacija iz Slovenije na čelu sa Irenom Ule, predsednicom Saveza seoskih žena Slovenije, koji okuplja 62 slovenačka udruženja seoskih žena sa oko 3.600 članica. Podršku osnivačkom poduhvatu seoskih žena Srbije pružile su i: Jelka Krivec, koja je ponela titulu „Najbolje seoske žene Slovenije za 2016 godinu“, Fanika Simeonov – potpredsednica Sindikata poljoprivrednika Slovenije, članice slovenačkih udruženja seoskih žena iz Tolmina, Slovenskih Konjica i Mirne Peči, kao i Nada Satarić iz Udruženja “Snaga prijateljstva – Amity“ iz Beograda.
Za sve učesnike i goste organizovan je smeštaj u Seoskom turističkom domaćinstvu Udovičić u Guči, vlasnice Jelena Udovičić – Spasenović, koja zajedno sa sestrama Milicom, Darom i Jagodom, nastavljaju ugostiteljsko – turističku delatnost i porodičnu tradiciju svoga oca Miloja Udovičića i dede Ostoje Udovičića. Učesnici i gosti su uživali u Guči u domaćoj hrani (punomasniji sir, kajmak, proja od kukuruza “Osmaka“, heljdopita, svinjska i goveđa pršuta, duvan čvarci, paprika u pavlaci, svadbarski kupus, kuvana jela, roštilj, jagnjeće i praseće pečenje, domaći kolači, voće sa starim sortama jabuka: kožara, budimka, raznim domaćim pićem: rakija, vino, sokovi od maline…) uz narodnu muziku Duvačkog orkestra “Dragačevske trube“ kapelnika Dragana Pavlovića iz Guče. Na kraju trodnevnog skupa u Guči, članice Udruženja seoskih žena Dragačeva su priredile izložbu svojih proizvoda i ručnih radova. Zainteresovane organizacije i pojedinci za saradnju i članstvo u Savezu seoskih žena Srbije, mogu se javiti putem elektronske adrese:
savezseoskihzenasrbije@gmail.com